K atmosféře rekordního mistrovství v para hokeji přispěla i Univerzita Palackého

Univerzita Palackého na mistrovství světa v para hokeji. Fotogalerie: Ostravská univerzita
Neděle 12. květen 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Mistrovství světa v para hokeji, které na počátku května hostila Ostrava, bylo dosud nejúspěšnějším kláním v historii tohoto sportu. Na průběhu turnaje se podílela také Univerzita Palackého, mimo jiné doprovodnými aktivitami ve fanzóně za mantinely ledové plochy.

„Ještě nikdy v historii jsme nezažili nic podobného. Toto mistrovství bylo neopakovatelné,“ uvedla na adresu ostravského turnaje technická delegátka Mezinárodního paralympijského výboru Veronika Muehlhofer. Během šesti dní turnaje zhlédlo dvacítku utkání para hokejistů přes 45 tisíc fanoušků. Poslední zápasy ve vyprodané Ostravar aréně sledovalo 8600 diváků. Byl tak překonán dosavadní návštěvnický rekord, který drželo finálové utkání para hokejistů z paralympijských her v Salt Lake City. Další stovky tisíc lidí pak vidělo para hokejisty v akci na televizních obrazovkách. Podle České televize se na semifinálové utkání české reprezentace s Američany dívalo přes 200 tisíc fanoušků. Turnaj vyhrál výběr USA, čeští hráči skončili bez medaile, když v boji o třetí místo podlehli reprezentantům Jižní Koreje.

Utkání rekordního šampionátu doprovodil bohatý doprovodný program, na němž se podílela také Univerzita Palackého. U stánku ve fanzóně, kde nechyběly ani univerzitní propagační předměty z UPointu, se zájemci mohli na chvíli stát para hokejistou a vyzkoušet si indoorovou sledge – upravené sáně, na kterých se para hokejisté pohybují.

„Mnozí říkali, že před borci na ledě musí smeknout, protože na sledgi není vůbec jednoduché udržet rovnováhu, natož se pohybovat. Některým také nebylo úplně příjemné, když ve sledgi projížděli mezi lidmi a byli v úrovni kolen, najednou viděli to dění z jiné perspektivy. Pro děti to ale byla skvělá atrakce,“ prozradil Michal Šmíd z katedry aplikovaných pohybových aktivit (APA) fakulty tělesné kultury s tím, že živo bylo na stánku po celý turnaj. Kromě sledge si zájemci mohli vyzkoušet také jízdu a manipulaci se sportovními vozíky nebo si zahrát bocciu, paralympijskou obdobu pétanque.

Své zastoupení měla Univerzita Palackého jako partner mistrovství také mezi dobrovolníky v organizačním týmu a například doktorand Tomáš Zelenka z FTK společně s Robertem Zárubou komentoval televizní přenosy. Před zahájením turnaje pak na ostravských školách proběhla série vzdělávacích programů, Paralympijských školních dnů, které zorganizovala katedra APA společně se studenty Ostravské univerzity.

Zpět