Kartografický den byl letos zaměřen na mapy v médiích

Kartografický den
Foto: Šárka Chovancová
Středa 27. únor 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Kartografie a média, tak se jmenoval 13. kartografický den v Olomouci, který se uskutečnil v aule přírodovědecké fakulty. Kartografové, datoví novináři a grafici z Českého rozhlasu a mediální skupiny Mafra hovořili o tom, jakou roli hrají mapy v televizním, rozhlasovém a internetovém zpravodajství.

„Tři roky jsem přemýšlel o tom, že Kartografie a média by bylo krásné téma. Když vidím mapy počasí v televizi na různých stanicích, tak některé mě pohladí na duši, u některých zajásám, že to bude krásný odstrašující případ do přednášky. Mapy jsou všude kolem nás. Až je to překvapující, kolik se jich objevuje v každodenním životě. Důležité ale je, kdo je dělá. Člověk, který udělá mapu a myslí si, že je kartograf, tak se velmi mýlí. Stejně, jako když otevřete Word, taky se z vás nestane Hemingway," řekl na úvod účastníkům kartografického dne Vít Voženílek z pořádající katedry geoinformatiky.

Se svými přednáškami o tvorbě a využití map v médiích na kartografickém dni vystoupili například novináři z Českého rozhlasu a mediální skupiny Mafra. Jakub Zykl z časopisu Týden ve svém příspěvku popsal výrobu mapových podkladů do infografik v časopisech. Nastínil tři způsoby. Jednoduché načrtnutí mapy, použití specializovaných a rozšířených fotobank s následnou úpravou mapového podkladu a nakreslení mapy od začátku do konce dle předlohy. „Pro svou práci tedy nepoužívám žádný specializovaný software či pomoc od kartografa, ale jen grafický program,” vysvětlil.

„Rozhlas a mapy? Ne, že bychom pro vysílání vůbec nepracovali, ale většinu výstupů končí na rozhlasových webových stránkách. Na co se nejvíce klade důraz, jsou interaktivní volební mapy, které jsou mezi posluchači velmi oblíbené. Dělali jsme také analýzu toho, co se děje v těle sportovců nebo servisní věci jako jsou odhozené injekční stříkačky v Brně či mapu ulic pojmenovaných po ženách,” přiblížil svou práci Jan Cibulka, datový novinář Českého rozhlasu.

Kartografického dne se v Olomouci zúčastnilo na sto třicet hostů. „Jsem geoinformatik, proto mě zajímalo, co je nového. S médii se potkávám denně, proto jsem se chtěla dozvědět, jak do nich mapy vstupují. Nejvíce mě asi překvapila přednáška Jakuba Zykla, ze které jsem se dozvěděla, jak mapy překresluje, že nepoužívá programy k tomu určené,” uvedla Eva Sztwioroková z Krajského úřadu v Olomouci.

Kartografický den pořádá katedra geoinformatiky přírodovědecké fakulty spolu s Českou kartografickou společností, sekcí kartografie a geoinformatiky České geografické společnosti a Českou asociací pro geoinformace. Pořádá se každý rok vždy poslední pátek v únoru.