Klinika zubního lékařství se popatnácté „konferenčně usmála“

Foto: Martin Višňa
Pátek 31. březen 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

Sérii akcí pořádaných u příležitosti letošního Světového dne ústního zdraví završila Klinika zubního lékařství Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc patnáctým ročníkem konference stomatologů, dentálních hygienistek a zubních sester Úsměv 023. V Šimkově sále na klinice se sešlo přes padesát účastníků, další dvě desítky diváků sledovaly online přenos události.

Hlavními řečníky konference byli Petr Michl z Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie LF UP a FNOL, který mluvil o pacientech vyžadujících kombinovanou ortodonticko-chirurgickou léčbu, a Tomáš Siebert z Jesseniovy lékařské fakulty Univerzity Komenského ve slovenském Martině, který vystoupil s přednáškou na téma mikrobiologické a genetické vyšetření v parodontologii.

Během dne zazněla také desítka příspěvků studentů a mladých lékařů z Olomouce, Hradce Králové, Plzně či Čadce. Hovořilo se například o využití digitálních technologiích, o fokální infekci u těhotných žen nebo o použití nanokrystalického stříbra v parodontologii.

„Velmi nás potěšilo, že jsme se po dlouhé covidové odmlce zase mohli osobně face to face pobavit o zajímavých tématech, která přednesli kolegyně a kolegové ze stomatologických klinik v České a Slovenské republice a pregraduální studenti Zubního lékařství v Olomouci. Všechna sdělení byla přínosná a zajímavá,“ uvedla přednostka pořádající kliniky Iva Voborná.

„Velké poděkování patří vědeckému sekretáři konference Yulii Morozove za sestavení programu a hlavním přednášejícím Petru Michlovi a Tomáši Siebertovi, jejichž přednášky měly velmi pozitivní ohlas u auditoria,“ dodala.

Konferencí Úsměv 023 vyvrcholila série akcí, které Klinika zubního lékařství LF UP a FNOL uspořádala ke Světovému dni ústního zdraví, který připadá na 20. března. Studenti a lékaři mimo jiné připomínali důležitost prevence během programu v Pevnosti poznání, kterého se zúčastnily tři stovky dětí z mateřských a základních škol (psali jsme zde), studenti také vyjížděli přímo do školek. Kromě toho se klinika také podílela na Veletrhu zdraví, který zorganizovala Pevnost poznání.

S ústním zdravím studenti kliniky zubního lékařství společně se zubní vílou poradí také v dubnu, a sice na tradiční akci Ve zdravé Olomouci zdravý zub. Preventivní program se uskuteční ve středu 12. dubna od 9 do 15 hodin na olomouckém Dolním náměstí.