Knihovna rozšiřuje elektronické informační zdroje a zve na „Týden s EIZ“

Repro: Žurnál UP
Pátek 16. únor 2018, 15:00 – Text: Velena Mazochová

Přístup do nových elektronických informačních zdrojů, další rozšíření významných databází i nový web – takové jsou aktuální novinky, které pro studenty a zaměstnance připravila na začátek roku  Knihovna UP. Zájemci se s nimi mohou blíže seznámit také během akce „Týden s EIZ aneb přijďte se také zamilovat …“ od 19. do 23. února.

Přístup do většiny elektronických informačních zdrojů umožňuje Knihovna UP díky zapojení do národního konsorcia CzechELib, které centrálně zajišťuje odborné a vědecké elektronické informační zdroje pro celou akademickou sféru v ČR. „Nyní máme umožněn přístup k dalším 15 tisícům nových e-knih, zakoupených od předních světových vydavatelů odborné a vědecké literatury, jako jsou Elsevier, Springer nebo Wiley. Nejvíce titulů je z oborů Science-Technology-Medicine, ale hojně jsou zastoupeny i ekonomie, sociální vědy a další,“ uvedla Romana Applová vedoucí Oddělení bibliograficko-informačních služeb Knihovny UP.

U významných databází došlo navíc od ledna k jejich rozšíření. Přístup je nyní zajištěn k dalším více než deseti tisícům plnotextových časopisů původní multioborové databáze Ebsco – Academic Search Ultimate. Více než 24 tisíc odborných časopisů nabízí Proquest Central, jedna z databází megazdroje ProQuest, která umožňuje přístup k odborné zahraniční literatuře ze 175 vědních oborů.

V následujících dnech se mohou uživatelé těšit také na nový responsivní web a upgrade Portálu k jednotnému přístupu k EIZ, který je pravidelně doplňován a aktualizován. „Zjednodušení přístupu a vyhledávání v databázích je možné díky multivyhledávači EBSCO DISCOVERY, který prohledává zároveň většinu dostupných databází UP, katalog Knihovny UP a také volně dostupné odborné zdroje. Jednoduchý přístup do EIZ je umožněn v rámci univerzitní sítě a také pomocí VPN nebo Shibboleth technologie z domova i ze zahraničí,“ popsala Romana Applová.

Na podporu a propagaci elektronických informačních zdrojů a pro seznámení s aktuálními novinkami připravila Knihovna UP vzdělávací akci s názvem Týden s EIZ.  V rámci Akademického týdne od 19. do 23. února budou zájemci moci navštívit v přízemí Zbrojnice informační stánek, kde se dovědí o jednotlivých databázích, využitelných mobilních zařízeních nebo o vzdělávacích seminářích, které Knihovna UP pořádá. Akce bude paralelně probíhat také v pobočkách na jednotlivých fakultách.

Více informací naleznete ZDE a ZDE.