Lékařská fakulta se loučí s absolventy, ti zvolili nejlepší učitele

Fotogalerie: Martin Višňa
Úterý 27. červen 2023, 13:00 – Text: Martin Višňa

Desítky mladých lékařů v těchto dnech přebírají diplomy stvrzující úspěšné absolvování studia na Lékařské fakultě UP a vstupují do nové etapy svých životů. K promočnímu maratonu na fakultě tradičně patří i neformální rozlučkové setkání na Teoretických ústavech, na kterém byly vyhlášeny výsledky absolventské ankety o nejlepšího pedagoga a došlo i na pouštění balónků coby symbolu úspěšného startu profesní kariéry.

Sérii promocí v historických prostorách Vojenské nemocnice Olomouc na Klášterním Hradisku zahájilo předávání diplomů absolventům Zubního lékařství. V průběhu následujících dní své diplomy obdrží také absolventi Všeobecného lékařství, Veřejného zdravotnictví a anglických studijních programů Dentistry a General Medicine. Závěrečná promoce přitom bude patřit dvacítce studentů, kteří program General Medicine absolvovali již v roce 2020, avšak slavnostní předání diplomů tehdy znemožnila epidemie covidu-19.

„Gratuluji vám k výjimečnému úspěchu. Jste připraveni k tomu, aby společnost těžila z vaší odbornosti, profesní empatie a zručnosti – a já jsem si jistá, že si povedete skvěle. Přeji vám hodně štěstí, pevné zdraví a mnoho úspěchů na vaší profesní cestě,“ přála během úvodních promocí novým zubním lékařům prorektorka UP pro komunikaci a studentské záležitosti Andrea Hanáčková.

Tereza Svoreňová, která se ujala slova za jednu ze skupin absolventů, pak vypočítala, že během náročného studia zvládli 40 zkoušek, vypsali nejméně tisíc zvýrazňovačů, vypili mnoho litrů kávy i uronili nejednu slzu. „Obrovské poděkování patří zejména našim rodinám a blízkým, kteří nás podporovali a stáli při nás. Bez vaší péče, trpělivosti a lásky bychom to těžko dokázali. A to jste museli neustále poslouchat, jak si správně čistit zuby. Srdečné poděkování patří i pedagogům. Věříme, že vše, co jste do nás vložili, vrátíme nejen vám, ale především těm, kteří to budou potřebovat,“ uvedla čerstvě dostudovaná zubní lékařka s tím, že pět let studia byla jízda, na kterou bude ráda vzpomínat.

Oproti slavnostním aktům na Klášterním Hradisku se rozloučení s absolventy ve foyer Teoretických ústavů neslo v neformálním duchu, bez talárů, fanfár a hymen. I tady zazněla ale slova díků a přání. „Rád bych vám poděkoval za to, že jsme měli možnost se jako učitelé s vámi potkávat, učit vás a mít tu vzájemnou vazbu, pocit sounáležitosti. Zároveň bych vám chtěl z celého srdce popřát, ať se vám daří v osobním i profesním životě. Připíjím na vás všechny, jsme na vás hrdí a vždy budeme. Je jen škoda, že odcházíte,“ řekl při přípitku děkan Milan Kolář. Na úspěchy v životě „po škole“ si s absolventy „cinknuli“ také proděkanky Hana Kolářová a Eva Klásková a proděkan Dušan Klos.

Součástí setkání bylo i vyhlášení výsledků absolventského hlasování o nejlepší pedagogy. Pohár a diplom pro nejlepší pedagožku preklinických oborů převzala Johana Šrámková Kojecká z Ústavu klinické a molekulární patologie. „Velmi si toho vážím a upřímně to vnímám jako nejvyšší možné ocenění pedagogické práce na naší fakultě. Snažím se se studenty pracovat v duchu našeho motta Mente et corde, k tomu je potřeba troška pedagogického nadání. O to jsem se já ale nijak nezasloužila, to jsem zdědila po své mamince, která byla skvělým pedagogem. Věřím, že se teď shora kouká a že má radost,“ uvedla.

Nejlepším učitelem klinických oborů absolventi Všeobecného lékařství zvolili Filipa Čtvrtlíka z Radiologické kliniky, který mladým lékařům poděkoval za to, že s nimi mohl kráčet kousek životní cesty. „Ať chcete, nebo ne, každý z vás ve mně nechal kousek sebe. Moc za to děkuji,“ řekl. Hodné pacienty a ať absolventy jejich práce baví pak přítomným popřál Pavel Holík z Kliniky zubního lékařství, který byl vyhlášen nejlepším pedagogem Zubního lékařství.

Účastníci setkání se poté přesunuli na schodiště před „staré“ Teoretické ústavy a jako symbol úspěšného startu kariéry ve zdravotnictví vypustili k sousoší Anatom nad vchodem do budovy a dále k nebi červené balónky ve tvaru srdce. Slovy nejlepší pedagožky Johany Šrámkové Kojecké: „Šťastný let!“