Medička z Olomouce stojí v čele české IFMSA

Kateřina Ožanová.
Foto: Martin Višňa
Pátek 3. březen 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

Prezidentkou spolku IFMSA Česká republika, který je součástí International Federation of Medical Students‘ Associations spojující studenty medicíny z celého světa, se stala Kateřina Ožanová z Lékařské fakulty UP. Chce mimo jiné dále zlepšovat komunikaci mezi členy a vedením spolku.

Kateřina Ožanová studuje 6. ročník Všeobecného lékařství. Během uplynulých let na olomoucké medicíně získala nejen zkušenosti potřebné pro budoucí výkon lékařského povolání, byla ale také jednou ze studentských zástupkyň a zástupců v Akademickém senátu LF UP. Je členkou jak fakultního Spolku mediků, tak od počátku studia i olomoucké pobočky IFMSA.

„V IFMSA jsem začínala jako dobrovolník ve školkách s nemocnicí pro medvídky,“ vzpomněla medička, která si vyzkoušela i roli tzv. lokální prezidentky v Olomouci a v minulém období již působila na národní úrovni jako viceprezidentka pro vnitřní záležitosti. Na stejnou funkci původně kandidovala i na loňské valné hromadě, nakonec byla zvolena národní prezidentkou pro akademický rok 2022/2023.

„Je to především reprezentativní funkce, kdy zastupuji IFMSA Česká republika na mezinárodních setkáních federace a účastním se dalších akcí. Samozřejmě mám odpovědnost za činnost spolku. Koordinuji kolegy na národní úrovni, s výkonnou radou projednáváme možnosti spolupráce, podepisujeme smlouvy, řešíme finance, komunikujeme se členy, pokud se vyskytnou nějaké problémy. V neposlední řadě ke mně míří většina e-mailů,“ přiblížila Kateřina Ožanová.

Přiznává zároveň, že je to při studiu jistá zátěž navíc. „Občas mi výkon funkce prezidentky se studiem trochu koliduje. Například nyní se mám účastnit mezinárodní valné hromady v Estonsku a pět dní po návratu mám státnice, to není úplně ideální. Ale řekla bych, že už mi to nebere tolik času jako dříve, jako když jsem byla ve výkonné radě nová a potřebovala jsem se do toho dostat,“ připustila s tím, že ve vedení spolku se jí hodí i zkušenosti z fakultního senátu.

Jako prezidentka by chtěla především dále zlepšovat komunikaci mezi vedením spolku a členy, kteří jsou organizováni v pobočkách na všech osmi lékařských fakultách v ČR. „Chci, aby věděli, že nejsme nějaká nedotknutelná a nepřístupná šestice lidí, naopak jsme také studenti a můžou se na nás obracet, pokud budou potřebovat. I proto například zveme řadové členy na naše online porady, aby mohli nahlédnout do naší práce,“ vysvětlila Kateřina Ožanová, která své prezidentování vidí i jako jakousi motivaci pro olomoucké mediky, že se také mohou propracovat až na národní úroveň, kde můžou spolurozhodovat o směřování IFMSA v Česku.

„Myslím, že olomoucká pobočka má nyní správný drajv, snaží se spolupracovat s univerzitou, podílet se na jejich i fakultních akcích, zároveň pořádat své akce pro veřejnost, jako například v rámci dubnového Světového dne zdraví. A už teď vím, že z Olomouce bude na vyšší posty kandidovat minimálně jeden člověk a další zvažují,“ dodala medička, která by chtěla pracovat jako dětská kardioložka.

International Federation of Medical Students' Associations (IFMSA) vznikla v roce 1951 jako nezávislá nepolitická organizace, přidružená k OSN a Světové zdravotnické organizaci jako mezinárodní fórum studentů. Cílem je podporovat mezinárodní spolupráci v odborném vzdělávání, mimo jiné prostřednictvím stáží, organizace také poskytuje studentům medicíny příležitost ovlivnit praxi a vývoj v medicíně. Pobočky ve více než stovce zemí světa také na akcích pro veřejnost podporují prevenci vybraných onemocnění. V České republice má IFMSA pobočky na všech osmi lékařských fakultách, mezi tradiční aktivity patří akce pro veřejnost ke Světovému dni zdraví (duben) nebo Světovému dni diabetu (listopad), také popularizačně pojaté přednášky odborníků MediCafé. Členové spolku také s tematicky zaměřenými preventivními programy navštěvují základní a střední školy, u žáků mateřských škol je oblíbená tzv. nemocnice pro medvídky, která dětem mimo jiné ukazuje, že lékařů není třeba se bát. Další informace o IFMSA Česká republikce najdete zde.