Mezinárodní projekt SUSNANO je v plném proudu

Petr Jakubec (vpravo) seznámil albánské kolegy s jednotlivými laboratořemi.
Foto: Martina Šaradínová
Středa 23. listopad 2022, 14:00 – Text: Martina Šaradínová

Mezinárodní projekt SUSNANO, jehož partnery jsou kromě CATRIN Univerzity Palackého také Univerzita v Tiraně, ICN2 v Barceloně a společnost Intelligentsia Consultans Sarl, se rozjel na plné obrátky. Po říjnovém kick-off mítinku v Tiraně mají již řešitelé za sebou několik výměnných pobytů, včetně dvoutýdenní stáže albánských vědců v Olomouci. Vedle výměny zkušeností a znalostí je hlavním cílem projektu programu Horizon Europe i vývoj elektrochemického senzoru pro kontrolu kvality vod.

„Primárním cílem projektu je předat znalosti z CATRIN a ICN2 albánským kolegům a pomoci jim zvýšit prestiž jejich výzkumu a podpořit rozvoj jejich instituce. Zaměříme se na oblast odhalení znečištění v povrchových vodách, což je v Albánii poměrně značný problém. Cílem je vyvinout jednoduchý senzor, který bude schopen odhalit přítomnost těžkých kovů, antibiotik či pesticidů ve vodě. My poskytneme naše nanomateriály, španělští kolegové znalosti ohledně vývoje senzorů a albánští vědci budou provádět analýzy v místě určení,“ uvedl člen řešitelského týmu z CATRIN Petr Jakubec.

Výměna znalostí mezi zkušenými výzkumnými pracovníky i začínajícími vědci již probíhá formou výměnných pobytů. Počítá se i s pořádáním školicích workshopů, letních škol a společných seminářů.

„Je to pro nás zcela jiná zkušenost, kdy jsme v roli mentorů a předáváme své zkušenosti. Díky této spolupráci si kolegové z Albánie mohou vyzkoušet nové techniky a zařízení, které jim dosud nebyly dostupné. Spolupráce a vzájemná komunikace je velmi intenzivní, každý týden, v rámci pravidelných mítinků, hodnotíme, kam jsme se posunuli a jak plníme stanovený harmonogram,“ doplnil Jakubec.

Albánští vědci, kteří byli v CATRIN na dvoutýdenní stáži, nejen začali pracovat na analýzách materiálů vhodných pro odhalení polutantů ve vodě, ale seznámili se i s chodem vědeckého centra, jeho grantového oddělení či oddělení transferu technologií. Navštívili také Welcome office nebo Projektový servis Univerzity Palackého.

SUSNANO – Twinning to boost the scientific and innovation capacity of the Universiteti i Tiranes to develop sustainable nanosensors for water pollution detection je tříletý projekt financovaný Evropskou unií v rámci výzvy Twinning Western Balkans (HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-02) programu Horizon. Cílem této výzvy je podpora zemí západního Balkánu s cílem urychlit hospodářské oživení regionu, podpořit ekologický a digitální transfer a také regionální integraci a sbližování s Evropskou unií.