Miroslava Plchová z UP zachránila život zraněnému muži

Mirka Plchová, na fotografii Milady Hronové. Na snímcích ve fotogalerii pod textem je zachycena závodnice, jak pomáhá zraněnému muži.
Fotogalerie: Lidka Polišenská
Středa 23. listopad 2016, 7:30 – Text: Ivana Pustějovská

Odvaha, rychlost a rozhodnost. Tyto tři vlastnosti zachránily život jednomu z účastníků letošního závodu Bobr Cup v Litovli. Všechny tři vlastnosti totiž má Miroslava Plchová z Univerzity Palackého, která během extrémního závodu tříčlenných štafet pomohla zraněnému závodníkovi. Mirka pracuje na ekonomickém oddělení rektorátu, zároveň ale také studuje na Fakultě tělesné kultury UP.

Můžete popsat, co se stalo?

Když jsem během závodu jela na kole v úseku, kde se sjíždělo do brodu, všimla jsem si, že závodník přede mnou nevycvakl nohu z pedálu. Převrátil se a spadl do vody. Při pádu se udeřil do hlavy a zůstal ležet v bezvědomí pod hladinou. Šlo o vteřiny, kdybych tam nebyla, tak by se utopil, protože pořadatelé byli daleko.

Vy jste seskočila z kola, vrhla se do vody a muže vytáhla. Přitom jste měla dobře rozjetý závod, vaše štafeta bojovala o druhé místo a byla jste blízko cíle. Co vám proběhlo hlavou?

V ten okamžik jsem o závodě vůbec nepřemýšlela. Prostě jsem položila kolo a běžela tomu člověku pomoct. Možná je to i tím, že jezdím extrémní závody a umím se rychle rozhodovat. Vůbec mě nenapadlo, že musím dokončit závod. Nakonec jsem ale dojela, zabojovali jsme a skončili na třetím místě.

Věděla jste, jak poskytnete první pomoc?

Kromě práce ještě studuju na FTK a v rámci studia jsem si udělala i kurz zdravotníka, takže nějaké povědomí o tom, co dělat, mám. Když jsem toho muže vytáhla, nechala jsem ho nadechnout, mluvila jsem na něj, abych zjistila, jestli reaguje, ale byl úplně v šoku. Mezitím už přiběhli záchranáři a postarali se o něj a já jsem jela dál.

Poděkoval vám?

Poděkovala mi jeho dcera, protože on byl opravdu v šoku a vůbec netušil, kdo mu pomohl. Až když viděli fotky, protože někdo z diváků to zaznamenal, tak se mi ozvala jeho dcera. Jsem moc ráda, že jsem tomu pánovi mohla pomoct. To, co se stalo, bylo vlastně důležité i pro mě. Vždycky jsem přemýšlela, jestli bych třeba v případě nějaké nehody dokázala správně reagovat a pomoct. Teď už vím, že ano.