Návštěvníci muzejní noci na „Přírodě“ se kochali pohledem na město

Možnost pohlédnout na Olomouc ze střechy přírodovědecké fakulty si nenechaly ujít desítky lidí.
Foto: Martina Šaradínová
Sobota 20. květen 2017, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Doslova od střechy až po podzemí si mohli v pátek přírodovědeckou fakultu prohlédnout účastníci Olomoucké muzejní noci, která zpřístupnila obyvatelům a návštěvníkům krajského města sbírky významných muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Do moderní budovy na Envelopě zavítalo na 150 lidí, největší zájem vzbudila možnost rozhlédnout se z jindy nepřístupné střechy objektu.

„Výhled ze střechy budovy bývá tradičně největším lákadlem. Návštěvníci byli okouzleni pohledem do okolí, kdy na jedné straně viděli Svatý Kopeček a z druhé panorama města od Korunní pevnůstky až po Klášterní Hradisko. Překvapeni byli i z množství technologií, které jsou zde instalovány, od digestoří až po vzduchotechniku,“ uvedl Ondřej Kolář ze správy budov, který sehrál roli průvodce a příchozí seznamoval rovněž s technickými parametry objektu. Hosté nahlédli například i do učeben, sekretariátu a pracovny děkana, velké zasedací místnosti či knihovny. Ve svých laboratořích je uvítali chemici.

Zejména rodiče s dětmi využívali možnosti zahrát si deskové hry nebo si v matematické kavárně vyzkoušet kvízy a hlavolamy. „Deskové hry jsme tu hráli loni a letos jsme se vrátili. V muzeích je dnes spoustu lidí, tam můžeme kdykoliv. Ale tady si pokaždé vyzkoušíme něco nového a je fajn, že nám tu poradí i s pravidly. Děti jsou rády, že si s nimi v klidu sedneme a hru dohrajeme až do konce. Doma bych pořád někam odbíhala,“ prozradila Hana Večerková.

Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který se v České republice koná do 10. června. Na akademické půdě byla v pátek pro veřejnost otevřena také Knihovna Univerzity Palackého ve Zbrojnici, Anatomické muzeum na lékařské fakultě či Kaple Božího Těla v Uměleckém centru UP.