Nejtvrdší akademické hasičky studují na Univerzitě Palackého

Foto: archiv závodnic UP
Úterý 24. říjen 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

Čtveřice studentek Univerzity Palackého zvítězila v kategorii ženských štafet na letošním otevřeném akademickém mistrovství České republiky v disciplínách TFA, tedy v těch nejnáročnějších závodech požárního sportu. Špatně si reprezentanti UP nevedli ani mezi jednotlivci. Soutěž se konala v areálu kolejí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Disciplíny TFA (zkratka z anglického Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije) simulují zásahové činnosti hasiče za použití dýchacího přístroje jako zátěže. Úkoly na čtyřech úsecích závodní trati zahrnovaly mimo jiné běh s požárními hadicemi, bouchání palicí v tzv. hammer boxu, přemístění 80kg figuríny na určitou vzdálenost, vytažení břemene na lešení pomocí lana a na závěr výběh výškové budovy. V soutěži jednotlivců musí účastník zvládnout všechny úkoly sám, ve štafetách členové týmu absolvují po jednom úseku.

Družstvo UP ve složení Petra Hejníčková (FTK), Nikola Motlíčková (FZV), Klára Katrušáková (FF a PdF) a Veronika Navrátilová (PřF) zvládlo štafetový závod žen s celkovým časem 5 minut 22 sekund a náskokem více než půl minuty před druhou čtveřicí v pořadí.

„Jsem nadmíru spokojená, protože jsme si skvěle sedly, všechno nám vyšlo a ještě navíc jsme dosáhly času asi o půl minuty lepšího oproti výkonu na střední škole. S Nikolou jsme se totiž tohoto závodu účastnily už dříve, vloni jsme vyhrály. Do Ostravy jsme tedy jely s tím, že nechceme být horší, i když jsme se s dalšími dvěma členkami týmu vlastně pořádně neznaly,“ uvedla Petra Hejníčková, studentka prvního ročníku ochrany obyvatelstva na FTK, která účast na mistrovství iniciovala a chybějící dvěma kolegyním, které znala jen od vidění z dřívějška, do družstva zkusila napsat.

„Na tréninku jsme se před závody ani jednou neviděly. Všechny se ale věnujeme požárnímu sportu a máme osobní trénink, takže jsme si úseky rozdělily podle toho, co nám jde nejlépe. Klárka je dobrá na úvod s hadicemi, věděly jsme, že to dá suprově. Verča běhá, takže měla na starost závěrečné schody a já s Nikčou hodně chodíme do posilovny, takže jsme si vzaly ty silové části. Za mě bylo nejtěžší to tahání figuríny úchopem obouruč zezadu, takže celá její váha byla na nás,“ přiblížila závodnice, která se hasičskému sportu věnuje odmala. Požární útok v současnosti běhá za SDH Bohuslavice u Zlína v extralize, závody v TFA absolvuje jednou dvakrát do roka.

Doufá, že příští rok se podaří akademického mistrovství opět zúčastnit. „Snad tu vydržím. Na FTK chodím teprve měsíc a je to zatím dobré. Těším se na kurzy, ale jsem zvědavá, jestli zvládnu splnit některé požadavky. No a pak Klárka asi už bude končit, za ni bude těžké najít náhradu. Oproti tomu Verča, pro kterou to byl první závod v TFA, hned říkala, že příště do toho jde znovu,“ zamyslela se Petra Hejníčková nad možným budoucím pokusem o obhajobu prvního místa ve štafetě.

Své zastoupení na letošním šampionátu měla Univerzita Palackého ovšem také v kategoriích jednotlivců. Se všemi závodními úkoly se Klára Katrušáková, která se věnuje muzikoterapii a psychologii a je možné ji znát i jako polovinu hudebního dua Kláva (které mimo jiné zahrálo na letošním MEET UPu), popasovala jako pátá nejlepší. Mezi muži pak UP reprezentoval Daniel Knápek, který působí u pardubického hasičského záchranného sboru a k tomu studuje zdravotnické záchranářství na FZV. V konkurenci 44 závodníků skončil, stejně jako vloni, sedmý.

Otevřené akademické mistrovství ČR v TFA uspořádal v polovině října Studentský klub požárního sportu ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Kompletní výsledky jsou k dispozici zde.