Nový výzkum UP: Téměř každé šesté dítě sdílí své intimní fotografie a videa

Jaké informace děti veřejně sdílejí? Z výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého a společnosti O2 Czech Republic.
Repro: Žurnál UP
Úterý 13. červen 2017, 14:08 – Text: (red)

České děti se pohybují po internetu prakticky bez dozoru rodičů. Veřejně sdílí osobní údaje, rychle rostoucím fenoménem je mezi teenagery sexting. Za rizikový ho považuje 74 procent dětí, 15 procent dětí ale má s erotickými zprávami nebo sdílením intimních fotek a videí přímou zkušenost. Až třetina dětí by se při zneužití takových materiálů zdráhala komukoliv svěřit. Každé druhé dítě chatuje s cizími lidmi a pětina by neodmítla osobní schůzku.

Tyto výsledky přinesl nový výzkum „Sexting a rizikové seznamování českých dětí v kyberprostoru“, který uskutečnilo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého (PRVoK PdF UP) a společnost O2 Czech Republic. Do výzkumu se zapojilo 4 878 dětí České republiky v průměrném věku 14 let.

Více než polovina českých dětí nemá svými rodiči nijak limitovaný čas strávený na počítači a internetu. Téměř stejné množství dětí má navíc počítač ve svém vlastním pokojíčku, který nesdílí ani se sourozencem. Podle Tomáše Minky, odborníka na internetovou bezpečnost O2, jsou přitom prevence i edukace dětí a ve zdravé míře také dohled rodičů nejdůležitější kroky, které rizikovému chování na internetu mohou zabránit. Téměř 80 procent dětí však přístup na nevhodné internetové stránky nemá nijak omezen.

Zaslat erotické video nebo fotku? Pro děti žádný problém

Že je rizikové chování rostoucím problémem, ukazuje i letošní ročník výzkumu tentokrát zaměřený na sexting, což je sdílení vlastních intimních materiálů a kybergrooming - navazování vztahů s neznámými lidmi online.

„Své intimní materiály po internetu s cizími lidmi sdílí až 16 procent českých dětí, dominují především fotografie nad videem. Za pět let se toto číslo zvýšilo téměř o polovinu, což samozřejmě vede i k rostoucímu počtu případů úniků nebo zneužití takových materiálů,“ řekl Kamil Kopecký, vedoucí výzkumného týmu a zároveň vedoucí Centra PRVoK PdF UP.

Ke klidu rodičů dnes podle Kopeckého rozhodně nepřispívá ani to, že v případě úniku takových materiálů by jim o tom řekly jen čtyři z deseti dětí. Třetina dětí by se nesvěřila vůbec nikomu a zbytek by se snažil řešit situaci pomocí kamarádů.

Proč to děti dělají? Nejčastěji jde o ´dárek´ pro přítelkyni či přítele (39 procent), někdy o flirt (36 procent) či odpověď na již zaslaný intimní materiál. Ne vždy ale jde o dobrovolnou aktivitu. „Je alarmující, že 7 procent dětí bylo k provozování sextingu donuceno někým jiným. Čtyři z deseti dětí navíc zažily obnažování na video chatu,“ doplnil René Szotkowski z Centra PRVoK PdF UP.

Graf: Zkušenost českých dětí se sextingem

Na osobní schůzku s cizím člověkem by vyrazil každý pátý

Kromě sdílení intimního obsahu se české děti na rozdíl od offline života vůbec nezdráhají komunikovat v online prostředí s cizími lidmi. Fenoménu napomáhají především sociální sítě, zhruba třetina dětí (31 procent) by si na Facebooku přidala nového kamaráda opačného pohlaví jen na základě přitažlivé fotografie a bez ověřování identity.

„Sociální sítě zcela odbourávají bariéry v komunikaci a děti často ztrácí zábrany. Dívka si přidá na Facebook hezkého kluka, chatuje s ním před webkamerou, sdílí intimní fotografie. A to je jen začátek. Až pětina dětí nemá problém s internetovým kamarádem nebo se zcela cizím člověkem vyrazit na osobní schůzku,“ upozornil Kopecký.

Stále více dětí žádá o pomoc

V souvislosti s riziky na internetu se stále více dětí obrací se žádostí o pomoc na odborníky nebo neziskové organizace.

„Na jedné straně stojí edukace, která dětem pomáhá rozlišit, co již není standardní chování. Stejně důležité ale je, aby se děti měly na koho obrátit, když se jim cokoliv závažného děje, ať v reálném světě nebo na internetu. I proto O2 dlouhodobě podporuje projekty, jakými jsou Linka bezpečí nebo E-Bezpečí, které vedle vzdělávacích aktivit provozují také online poradnu,“ řekla Marie Mališková, CSR manažerka společnosti. A právě statistiky Linky bezpečí ukazují, že online trable se dostávají do popředí. Zatímco v roce 2008 se na ni obrátilo s prosbou o pomoc v souvislosti s internetem jen 40 dětí, loni to bylo již téměř 600 případů, což jsou téměř dvě děti každý den, které nejčastěji řeší potíže s kyberstalkingem (24 procent), kyberšikanou (20 procent) nebo zneužitím osobních dat (6 procent).

Detailní informace jsou k dispozici ve výzkumné zprávě umístěné ZDE.