Nový Žurnál UP: O nevšedně všedním životě s univerzitou

Foto: Žurnál UP
Pondělí 24. říjen 2022, 12:00 – Text: Ivana Pustějovská

Jsou věci, které nám připadají samozřejmé až všední. Ale když se na ně podíváme z jiného úhlu pohledu, nahlédneme pod jejich povrch, zjistíme, jak poutavé a přínosné pro naše bytí jsou. A právě o tom, jak všední věci a děje dokážou lidé z univerzity proměnit v nevšední, je říjnové číslo univerzitního magazínu Žurnál UP. Z tiskárny dorazí zítra.

„Monotónní výklad u tabule už nestačí, žáky je třeba aktivizovat. Učitelé už nejsou primárně zdrojem informací, ale spíše otevírají brány svého oboru,“ tak vysvětluje v úvodním tématu proděkanka PdF Petra Šobáňová proměnu zažité role učitele. Škola je jiná, než bývala v našem dětství, a proměnit se musí i ti, kdo chtějí učit. Proč a jak jim to jde? O tom všem v úvodním textu magazínu.

Pokud občas přemýšlíte nad tím, co všechno se dá zkoumat a k čemu to je, nenechte si ujít rozhovor s psychologem Martinem Dolejšem. Zpozorněte zvlášť, pokud máte děti, protože odborníci z FF dělají hodně zajímavé a praktické výzkumy, třeba o tom, jak ovlivňuje naše potomky surfování na síti. „Online komunikace vás neučí rychle reagovat ani domýšlet, jak se zachová váš protějšek, když něco uděláte. Proto doporučujeme, aby se s množstvím času, který děti tráví v online prostoru, nakládalo velmi obezřetně. Podle toho, jak se zvyšuje věk, by se měl zvyšovat i podíl času prožitý v kyberprostoru,“ vysvětluje Martin Dolejš.

Říjnové číslo univerzitního magazínu představuje celou řadu osobností, akademiků, vědců a studentů. Dočtete se tak například, proč vyměnila Paříž za Olomouc vědkyně Véronique Bergougnoux-Fojtik, proč se ve spojení s Lucií Tungul z právnické fakulty okamžitě vynoří i Turecko, že máme na univerzitě dvojčata Langerovy, bratry, kteří se oba věnují vědě a dělají to tak dobře, až jejich talent ocenilo město Ostrava. A také první a druhé a třetí dojmy studentek z Ukrajiny, které u nás našly zázemí. Nebo velmi zajímavou zkušenost budoucí zubařky Martiny Gajduškové, která si vyzkoušela výkon své budoucí profese na venkově v africké Rwandě.

Při čtení budete ale mít čas se i nadechnout, zastavit, přemýšlet. To, když uvidíte opravdu nevšední kouzlo liturgických textilií. Pokud vás zajímá, co vyšívala Marie Terezie a co Magdalena Dobromila Rettigová, nechte se zavést do světa křehké krásy, v němž se dobře vyzná Jitka Jonová z CMTF.

Na 40 stránkách je toho ze života naší univerzity mnohem víc. Přinášíme příběhy, zkušenosti, důležité životní okamžiky. Asi nejlépe celé číslo a vše, co v něm chceme ukázat, shrnul do pár vět muž, který každý den zachraňuje lidské životy. „Naše práce je těžká, odpovědná a někdy vyčerpávající. Ale zároveň krásná a povznášející. Myslím si, že v žádném jiném oboru mimo zdravotnictví nezažijete tolik nestandardních a rozličných situací. Nikdy nevíte, co vás ten den či noc čeká, a nebojte, vždy vás něco překvapí, takže ‚furt ve střehu‘,“ říká Vladimír Jarušek z FZV.

Takže buďte ve střehu, v úterý vyjde papírový Žurnál UP a bude ve stojanech na fakultách, v UPointu, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání atd. Anebo prostě prolistujte elektronickou verzi, kterou od úterý najdete zde. Hezké (ne)všední čtení přeje redakce.