O internetové kriminalitě a primární prevenci s ředitelem Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV ČR

Cílem návštěvy Davida Chovance, ředitele Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality byla laboratoř Centra prevence rizikové virtuální komunikace.
Foto: archiv: PRVoK
Pondělí 15. květen 2017, 12:12

Ve čtvrtek 11. května navštívil Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého ředitel Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality David Chovanec. Cílem jeho návštěvy byla především laboratoř Centra prevence rizikové virtuální komunikace specializovaná na prevenci, výzkum a intervenci v oblasti rizikového chování na internetu.

Ředitele Chovance v prostorách fakulty uvítali dr. Kamil Kopecký, vedoucí Centra PRVoK, prof. Libuše Ludíková, proděkanka pro vědu, výzkum a doktorská studia, Mgr. Michal Poláček a dr. Jarmila Fritscherová, manažeři prevence kriminality Olomouckého kraje a města Olomouce a také policisté z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje pod vedením mjr. Mgr. Jiřího Špičky.

Cílem návštěvy bylo především seznámit Chovance s aktuálními trendy v oblasti rizikového chování na internetu a internetové kriminality, diskutovat o nových fenoménech, které ohrožují dětské i dospělé uživatele v kyberprostoru, a navrhnout účinné postupy umožňující minimalizovat dopad internetových útoků na děti. Chovanec a další přítomní si také některé aktivity vyzkoušeli na vlastní kůži.

“Projekt E-Bezpečí, který naše Centrum realizuje, se snaží pružně reagovat na aktuální internetové hrozby. Snažíme se vytvářet účinné postupy, které umožňují snižovat dopad útoků na oběti a které zároveň zajišťují, aby se útok v budoucnu neopakoval,” řekl Kamil Kopecký.

Řeč byla samozřejmě i o fenoménu modrá velryba, který před několika týdny rezonoval českými médii a jehož oběťmi se stala i řada dětí v Olomouckém kraji. “V průběhu Velikonoc, ve kterých masmédia masivně o tomto fenoménu informovala veřejnost, Policie ČR společně s týmem E-Bezpečí zachytila řadu případů, ve kterých se děti pokoušely výzvu modrá velryba napodobit,” dodal mjr. Mgr. Jiří Špička, vedoucí odboru analytiky, kterému je oddělení informační kriminality podřízeno.

Modrá velryba je však pouze jedním z celé řady fenoménů, se kterými pracovníci projektu E-Bezpečí a policisté pracují, v posledních letech se stále více objevují případy spojené s tzv. sextigem (dobrovolným sdílením intimních materiálů v kyberprostoru), webcam trollingem (zneužitím webkamer k vylákání intimních videí od předem vyhlédnutých obětí) apod. To vše jsou fenomény, které zasahují v kyberprostoru jak dospělé, tak děti.

Ředitel Chovanec také upozornil na důležitost rozvoje mediální gramotnosti a kritického myšlení u dětí i dospělých, poukázal především na oblast tzv. hybridních hrozeb, které masově zasahují především uživatele sociálních sítí, kteří pak neověřené informace pokládají za pravdivé, dále je kyberprostorem šíří a zesilují jejich dopad.

Není náhodou, že jsou aktivity projektu E-Bezpečí a samotného Centra PRVoK realizovány právě na pedagogické fakultě, projekt se totiž zaměřuje také na budoucí učitele, kteří mohou nově nabyté znalosti a dovednosti využít v každodenní praxi - při práci s dětmi právě v prostředí škol. “V rámci dlouhodobého rozvoje PdF UP patří tento segment z pohledu jak edukačního, tak i výzkumného mezi klíčové oblasti, které budou nadále podporovány. Výuka zaměřená na prevenci rizikového chování v prostředí internetu tvoří na naší fakultě součást vzdělávacích programů, kterými procházejí jak budoucí učitelé, tak i vychovatelé a pracovníci dalších profesí,” doplnila prof. Libuše Ludíková z pedagogické fakulty. “A právě do těchto programů integrujeme témata řešená právě projektem E-Bezpečí.”

Redakce Centra PRVoK