O sdílení semínek v univerzitní botanické zahradě je stále větší zájem

Foto: Václav Dvořák
Úterý 19. březen 2019, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Osivo rozličných druhů zeleniny i okrasných rostlin z vlastních výpěstků zahrádkářů bude od zítřka zdarma v tzv. semínkovně, kterou třetím rokem provozuje botanická zahrada přírodovědecké fakulty. O sdílení semínek mají drobní pěstitelé z Olomouce a širokého okolí stále větší zájem a nabídka osiva se postupně rozšiřuje.

„V loňském roce pěstitelé sdíleli pestrou škálu semínek různých zelenin, včetně tradičních i málo vídaných odrůd. Nechyběly ani semínka okrasných bylin," uvedl vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák. Jak dále dodal, největší zájem byl zejména v jarních měsících v době setí. ﮼Na odbyt šla hlavně rajčata, dýně, ačokča, ale i mangold či mák. V pokročilé sezóně u nás lidé našli také přebytečné sazenice rajčat a salátů."

Sdílené osivo pochází z výpěstků zahrádkářů, kteří je výměnou za jiná semínka nabízí ostatním zájemcům. „Provoz semínkovny je samoobslužný, lidé by ale měli pamatovat na základní pravidla sdílení semínek. Patří mezi ně reciprocita, užití semínek pro vlastní potřebu a samozřejmě také odběr přiměřeného množství osiva, aby se dostalo na co nejvíce zájemců," uvádí Václav Dvořák.

Semínkovna v Botanické zahradě PřF UP zahájí provoz 20. března v 15:00. Poté bude dostupná všem návštěvníkům od 1. dubna, a to v otevírací době od 8:00 do 16:00. První tzv. semínkovny v České republice na podporu sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení začaly fungovat v roce 2015. Vzorem jim byly francouzské semínkovny Les Grainotheques a americký projekt sdílení osiva The Seedbanks. Univerzitní semínkovna byla první v Olomouckém kraji a letos vstupuje do třetí sezóny provozu. Více na www.facebook.com/seminkovnaolomouc/.