Ochránci práv vysokoškolských studentů jednali na UP

Repro: Žurnál UP
Úterý 24. květen 2022, 11:55 – Text: Milada Křížková Hronová

Na Filozofické fakultě UP se k jednání sešlo šestnáct ochránců práv studentů českých vysokých škol či těch, kteří se na dané škole tématu věnují. Pod záštitou děkana FF UP Jana Stejskala debatovali o nastavení podoby institutu ombudsmana či o ustavení stálé platformy, která by ombudsmany a ombudsmanky v České republice sdružovala a zastupovala.

Jednání v prostředí FF UP navázalo na lednové Kolokvium ombudsmanky FAMU. Tehdy na něm v online podobě spolupracovaly desítky zájemců, kteří zároveň žádali o větší informovanost v dané oblasti. Na nynějším setkání, věnovaném bezpečnému prostředí vysokých škol, měly poměrně výrazné zastoupení umělecké školy, v jejichž prostředí se téma zneužívání moci pedagogy a pedagožkami diskutuje velmi intenzivně.

„Jedním z důležitých témat naší debaty bylo nastavení podoby institutu ombudsmana. Bavili jsme se o tom, kdo může kandidovat, zda pouze akademik, nebo i student, zda externí zaměstnanec či interní člen akademického sboru. Hovořili jsme i o tom, kdo se může na ombudsmana obrátit, zda pouze studující, nebo i vyučující či také ostatní zaměstnanci fakulty, a také o tom, jakým způsobem je pozice ombudsmana na vysokých školách koncipována organizačně. Zda se jedná o nehrazenou pozici, či lze mít pro ombudsmana pro daný úkol vyčleněný úvazek,“ uvedl Jaroslav Šotola, ombudsman FF UP.

Jako klíčový aspekt práce ombudsmanek a ombudsmanů se podle jeho kolegyně Michaely Antonín Malaníkové ukazuje vytváření bezpečného a důvěrného prostředí, které studující podporuje v rozhodnutí řešit potíže, jimž čelí.

„V této souvislosti ovšem princip anonymizace podavatele podnětu naráží na odlišnou praxi, například etických komisí, které na některých vysokých školách vycházejí z odlišných principů,“ uvedla zástupkyně ombudsmana FF UP Michaela Antonín Malaníková.

Během olomouckého setkání se debatovalo také o možnosti ustavení stálé platformy, která by ochránce práv studujících v České republice sdružovala a zastupovala. Ochránci práv studentů se seznámili i s vizí organizace, která by pořádala pravidelná setkání a která by byla zaměřena hlavně na intervizi, tedy na sdílení případů a zvolených postupů k jejich řešení. Tím by měla být i podpořena profesionalizace výkonu.

Setkání se virtuálně účastnil i Josef Leidenfrost, prezident European Network of Ombuds in Higher Education (ENOHE), s nímž ochránci práv studentů konzultovali možné zapojení nově vznikající české platformy do mezinárodní sítě. Cíl v tomto úsilí spatřují především v zahraniční inspiraci, která by obohatila tuzemské prostředí.

To, že se uvedené setkání konalo právě na Filozofické fakultě UP, vnímá jako skvělou zprávu Michal Nguyen z katedry historie FF UP a zároveň místopředseda AS UP.

„Naše fakulta udává trend a otevírá debatu nad problémy, které trápí všechny vysoké školy. Některé si to přiznají a někde to vázne. To, že fakulta o problémech ví, otevřeně o nich mluví a řeší je, je určitě mnohem lepší, než kdyby mlčela a vše řešila v tichosti a beze svědků.“ Podle Michala Nguyena je však pořád co zlepšovat.

„Institut ombudsmana je i po osmi letech existence na FF UP stále v plenkách. Stále se formuje, učíme se s ním fungovat a zacházet. Setkání jako to právě uskutečněné nám pomůže sdílet zkušenosti napříč školami a pojetími této funkce. Náš ombudsmanský úřad je sice vzorem a inspirací pro ostatní, neměli bychom ale usnout na vavřínech,“ řekl.

Tradice pozice ombudsmana na FF UP sahá do roku 2014, na ostatních univerzitách a jejích fakultách se instituty ombudsmanů postupně zřizují. Hlavním cílem setkání bylo iniciovat sdílení a výměnu zkušeností ve snaze nacházet optimální přístupy k řešení podnětů, s nimiž se na ombudsmany studující obracejí.