Odborníci na workshopu předávají zkušenosti z designu léčiv

O jednu z úvodník přednášek se postaral Pavel Polishchuk z lékařské fakulty.
Foto: Karel Berka
středa 23. leden 2019, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Teoretické znalosti i praktické dovednosti v simulovaném návrhu léčiv si od pondělí prohlubují účastníci mezinárodního workshopu Advanced in silico Drug Design, který se až do pátku koná na přírodovědecké fakultě. Čtvrtého ročníku workshopu se účastní dvě desítky především doktorandů a postdoků, z větší části zahraničních.

Racionální design léčiv je významnou a perspektivní součástí výpočetní chemie. Počítačový model může například pomoci při výběru vhodných kandidátů na léčiva či při objasnění toho, jak bude molekula v buňce fungovat a jak ji lze modifikovat.

„Workshop zaměřujeme na přehled a využití různých výpočetních metod, které mohou napomoci u návrhu nových molekul léčiv. To je oblast, které se lektoři dlouhodobě věnují, i když každý trochu jinak. Proto se vhodně doplňujeme," uvedl organizátor workshopu a jeden z přednášejících Karel Berka z katedry fyzikální chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.

Od pondělí se o své znalosti a zkušenosti podělili či podělí Pavel Polishchuk z olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny lékařské fakulty a tři externí lektoři - Thierry Langer z University of Vienna, Thomas Evangelidis z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a Per Larsson z Uppsala University.

Přednášky budou i po skončení workshopu dostupné ve formě prezentací a videozáznamu na webu katedry. Finančně workshop podpořil ELIXIR Czech republic - národní infrastruktura pro bioinformatiku, který zahrnuje pokročilé výpočetní prostředí, specializované sbírky dat a jedinečné nástroje poskytované komunitě věd o životě. Ceny do soutěže poskytla společnost BioSolveIt zabývající se vývojem software k počítačovému návrhu léčiv.