Olomoucký kraj zná své letošní učitele roku, portál U21 přinese jejich pedagogické reflexe

Cenu děkana PdF UP obdržela mimo jiné i Daniela Smékalová ze Základní školy Olomouc, tř. Spojenců (na snímku uprostřed).
Foto: Olomoucký kraj
Čtvrtek 30. březen 2023, 8:00 – Text: Lukáš Blokša

Titul Učitel roku Olomouckého kraje 2023 má své majitele. Slavnostní předávání cen se tradičně uskutečnilo 28. března, tedy na Den učitelů. V letošním roce symbolicky na půdě Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

Slavnostního ceremoniálu se za fakultu zúčastnili děkan Vojtech Regec a proděkanka Petra Šobáňová, která je také součástí týmu, jenž vybíral oceněné pedagožky a pedagogy. Za Olomoucký kraj byli přítomni hejtman Josef Suchánek, radní pro oblast školství Aleš Jakubec a několik dalších náměstků a pracovníků krajského úřadu.

Patnáct pedagogů a pedagožek si odneslo ocenění Učitel roku Olomouckého kraje 2023, tři pak speciální cenu radního pro oblast školství a tři ocenění rozdal také děkan pedagogické fakulty Vojtech Regec.

„Poslouchat medailonky jednotlivých pedagogů, kteří si chodili pro ocenění, bylo pohlazením na duši. Jsem rád, že každoročně oceňujeme práci, která mnohdy není vidět, a přitom je tak důležitá. Pro Olomoucký kraj je rozvoj vzdělávání prioritou. Všem kantorům patří velký dík za práci, kterou vykonávají,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Ocenění se už od roku 2011 předává pracovníkům středních, vyšších odborných, speciálních i základních uměleckých škol, dětských domovů, pedagogicko-psychologických poraden a domů dětí a mládeže se sídlem v Olomouckém kraji.

„Spolupracovat na této akci s Olomouckým krajem je pro pedagogickou fakultu radost. V loňském roce jsme prezentovali oceněné pedagogy na portále Učitel21, sdíleli jsme jejich pedagogické reflexe a videoportréty. Akce tak neskončila slavnostním předáním plaket, ale příběhy učitelů a jejich příklady dále rezonovaly ve veřejném prostoru. Letos jsme spolupráci dále prohloubili a kromě klasických cen byla udělena také Cena děkana PdF UP. Touto formou jsme chtěli poděkovat pedagogům, kteří dělají skvěle svoji práci a zároveň se podílejí na formování našich studentek a studentů na praxích. Byla radost vidět obětavé učitele a učitelky, kteří inspirují ostatní svým přístupem a profesionalitou. Těším se, že díky pokračující spolupráci našich institucí budou tito učitelé inspirací také pro naše studující,“ uvedla proděkanka fakulty Petra Šobáňová.

Nominaci může podat kdokoliv. Mezi nominacemi tak byli ty od ředitelů škol, kolegů, ale i studentů. A s tím se pojí myšlenka jedné z oceněných, která prozradila, že ona děti neučí, ale děti učí ji.

Učitelským odpolednem provázela herecká dvojice Moravského divadla Olomouc Lukáš Červenka a Vendula Nováková. Vystoupili také mladí saxofonisté a klarinetisté ze Základní umělecké školy Iši Krejčího Olomouc a smyčcové kvarteto Colourstring pod vedením Jitky Kaprálové.

Ocenění pedagogové: Jitka Kaprálová Šeluďková – Základní umělecká škola Konice, Ivana Přikrylová – Střední škola řemesel, Šumperk, Helena Lisá – Základní umělecká škola Miloslava Stibora, Olomouc, Jakub Kaštyl – Sigmundova střední škola strojírenská, Lutín, Lenka Orálková – Odborné učiliště a Praktická škola, Mohelnice, Michal Blokša – Církevní gymnázium Německého řádu, Olomouc, Jakub Mrázek – Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Šumperk, David Mach – Obchodní akademie, Prostějov,Petra Pajtlová – Obchodní akademie, Prostějov, Jana Nováková – Střední odborná škola Hranice, Lukáš Matoušek – Gymnázium Jiřího Wolkera, Prostějov, Vladimír Janek – Dům dětí a mládeže, Olomouc, Rudolf Háze – Střední škola elektrotechnická, Lipník nad Bečvou, Lukáš Dittrich – Slovanské gymnázium, Olomouc, Magda Králová – Gymnázium, Olomouc – Hejčín.

Cena radního pro oblast školství: Miluše Juráňová – Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Lipník nad Bečvou, František Šober – Střední škola technická, Přerov,
Dalibor Křepský – Dětský domov Šance, Olomouc.

Cena děkana PdF UP: Šárka Chrobáková – Mateřská škola Nedvědova, Olomouc, Daniela Smékalová – Základní škola Olomouc, tř. Spojenců, Radek Štefek – Církevní gymnázium Německého řádu, Olomouc.