Online přednáška o nebezpečných výzvách oslovila tisíce rodičů a učitelů

Repro: Žurnál Online
Pátek 24. březen 2023, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Velký zájem vzbudila online přednáška týmu E-Bezpečí Univerzity Palackého věnovaná rizikovým výzvám. Odborníci ji připravili v reakci na nedávnou tragickou událost, při níž zemřelo dítě. Pravděpodobně jednu z těchto rizikových výzev plnilo.

Policie vyšetřuje smrt jedenáctiletého chlapce. Přestože příčina zatím není jasná, jednou z prověřovaných verzí je, že se uškrtil páskem, když plnil nebezpečnou výzvu ze sociální sítě TikTok. Takzvaná blackout challenge nabádá uživatele sociálních sítí, aby škrtili sebe, případně své kamarády. Online přednášky o rizikových výzvách, kterou uspořádal tým E-Bezpečí Univerzity Palackého, se i v této souvislosti zúčastnilo více než tři a půl tisíc rodičů, pedagogů a dalších zájemců, tisíce zájemců poté sledovaly její záznam.

Projekt E-Bezpečí zařazuje téma rizikových výzev do svých vzdělávacích programů pravidelně. „Nejsme však schopni oslovit každého rodiče a učitele, a tak jsme se nyní rozhodli, že připravíme stream, který se bude tímto fenoménem zabývat. Naším cílem bylo dostat k němu co nejvíce rodičů, učitelů a lidí, kteří s dětmi pracují. To se, myslím, povedlo, během přednášky se vedla i bohatá diskuze,“ uvedl za tým E-Bezpečí Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

V online přednášce zájemce seznamovali s trendovými výzvami, které v tuto chvíli kolují především TikTokem. „Popsali jsme jim konkrétní výzvy a ukázali i ty velmi problémové. Zároveň jsme se dotkli i blackout challenge, která v tuto chvíli hýbe částí České republiky. Všem jsme se snažili vysvětlit, jak tyto výzvy fungují a na co je potřeba si dávat pozor,“ dodal. Zdůraznil přitom, že nejohroženější skupinou jsou v uvedené souvislosti děti zhruba od osmi do třinácti let.

„Rodičům mohu poradit především to, že je dobré mít co největší přehled o tom, co jejich dítě na internetu dělá, je dobré vědět, jaké sociální sítě a aspoň základní influencery sleduje, co ho baví. Osobně doporučuji i metodu vysvětlování. Poproste své dítě, ať vám přiblíží svět internetu. Zkuste z něj udělat učitele, který vám ukazuje, co je nového. Když se vám takto začne dítě otvírat, protože vidí, že máte zájem, je z poloviny vyhráno,“ doplnil Kamil Kopecký.

Nebezpečné výzvy na sociálních sítích

Eyeballing Challenge – výzva nabádala k tomu, nalít si alkohol do očí, protože alkohol prostupující cévami se prý lépe vstřebává do krve a rychleji navozuje opilost. Podle expertů jsou ale cévy v oku příliš malé, aby přes ně bylo možné větší množství alkoholu vstřebat. Zato hrozí vysoké riziko popálení rohovky a dalších zdravotních problémů, včetně oslepnutí.

Duct Tape Challenge – výzva nabádala k tomu nechat si tělo pevně oblepit lepicí páskou a pak se z ní pokusit vyprostit. Řada dětí a mladistvých ale utrpěla zranění, když při souboji s páskou spadla a nemohla se chránit rukama. Některé utrpěly vážné zranění.

Cinnamon Challenge – výzva nabádala polknout nebo vdechnout lžíci mleté skořice. Internet nabízí hodně videí lidí, kteří se dáví a dusí s nosem a pusou plnou skořice. Koření v plicích navíc může způsobit řadu dýchacích potíží i později.

Choking Challenge – výzva spočívá v tom, že se člověk nechá škrtit, dokud neomdlí. V mírnější verzi této výzvy se jen páskem nebo provazem na chvíli zastaví proudění krve do mozku, aby si dotyčný mohl užít příjemný pocit, když se krev do mozku zase vrátí. Ve skutečnosti dochází k poškození mozkových buněk.

Salt and Ice Challenge – výzva využívá jednoduché chemie. Část těla si dotyčný posype solí a pak na ni přiloží kostku ledu. Výsledkem je silně bolestivá reakce, která na kůži způsobuje popáleniny, puchýře, omrzliny a jizvy.

Snorting Challenge – výzva, která lidi nabádá, aby vtahovali (vdechovali) nosní dírkou různé předměty, které potom vytáhnou skrz ústa ven. Kromě rizika uváznutí předmětu v nose s sebou výzva nese i možnost poškození dutin.

Tide Pod Challenge – výzva nabádá vzít gelovou kapsli na praní, rozžvýkat ji, spolknout, natočit se při tom a pak video sdílet. Ačkoliv kapsle často vypadají jako barevné bonbóny, obsahují celou řadu toxických chemikálií. Ty vyvolávají zvracení, dušení a průjmy, mohou popálit sliznice, poškodit plíce a trávicí systém.

Více zde.