Právnická fakulta šije roušky pro partnerské univerzity

Materiál na šití roušek včetně střihů si zájemci mohou vyzvednout u vrátnice do budovy A. Foto: Eva Hrudníková
Čtvrtek 16. duben 2020, 14:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta, její zaměstnanci a studenti, začínají šít roušky pro své zahraniční kolegy z partnerských univerzit. Akci zaštiťuje a koordinuje zahraniční oddělení fakulty. První zásilka poputuje do Francie na právnickou fakultu Université Clermont Auvergne.

S nápadem přišla Leona Černá z katedry jazyků PF UP. „Každý večer šiju roušky a přitom poslouchám francouzské rádio. I tam mají nouzi o tyto ochranné pomůcky. Tak mě napadlo spojit se s kolegy z Clermontu, se kterými máme vynikající vztahy, a nabídnout jim pomoc. Český způsob boje s koronavirem v podobě nošení roušek samozřejmě svět nespasí, ale proč jej nešířit dál,“ vysvětlila Leona Černá. Reakce z druhé strany byla okamžitá. „Vaše solidarita nás dojala, tohoto přátelského gesta si nesmírně vážíme. Roušky určitě využijeme, ale myslete také na sebe. Děkujeme za nabídku a také všem, kteří se do akce zapojí,“ napsala Christine Bertrand, děkanka právnické fakulty Université Clermont Auvergne.

Zahraniční oddělení právnické fakulty nakoupilo látky a fakulta oslovila své zaměstnance a studenty, aby se k šití roušek přidali. Materiál stejně jako sběrná krabice pro hotové roušky jsou k dispozici u vrátnice budovy A. „První zásilku bychom chtěli do Francie poslat už příští týden,“ řekla Radana Kuncová ze zahraničního oddělení.

Spolupráce mezi olomouckou fakultou a Université Clermont Auvergne patří k nejdelším a současně nejužším. Vloni uplynulo od jejího zahájení dvacet let, a navíc společný projekt obou fakult Česko-francouzská letní škola práva oslavil deset let existence.

Fakulta dar v podobě roušek nabídne i dalším univerzitám. „Využijeme osobní kontakty na partnerských univerzitách a pomůžeme tam, kde bude zájem. První reakce jsou velice pozitivní. K rouškám přiložíme i návod, jak se o ně starat,“ doplnil Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti.