Právnickou soutěž pro středoškoláky vyhrál poprvé tým ze Slovenska

Viktória Olléová a Michal Sopoliga vyhráli letošní ročník Mezinárodního Středoškolského Moot Courtu. Repro: PF UP
Pátek 21. květen 2021, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Sice ve virtuálním prostředí, ale kompletně se všemi koly včetně ústního finále se uskutečnil 6. ročník Mezinárodního Středoškolského Moot Courtu. Soutěž organizovanou olomouckou právnickou fakultou, v níž si studenti středních škol zkouší role právních zástupců, poprvé v historii vyhrál tým ze Slovenska. Porotu nejvíce zaujali posluchači bilingvního gymnázia v Martině.

Stejně jako vloni i tentokrát se pořadatelé museli přizpůsobit protikoronavirovým opatřením. „Před rokem jsme byli nuceni soutěž z důvodu vypuknutí pandemie předčasně ukončit po písemném kole. Proto jsme velmi rádi, že se nám letos podařilo zorganizovat celou soutěž včetně ústních kol alespoň v online formě,“ řekl Pavel Glos, doktorand PF UP, který spolu se studentem práv Janem Kohlem soutěž již čtvrtým rokem organizuje. Letošní soutěžní případ se týkal zásahu policie na demonstraci, která upozorňovala na zmanipulované výsledky prezidentských voleb.

Pořadatelé měli obavy, zda přesunutí argumentační soutěže do virtuálního prostředí středoškoláky neodradí. „Nakonec jsme byli mile překvapeni. Přihlásilo se bezmála šedesát týmů,“ podotkl Pavel Glos. Přihlášky s kolegy pečlivě posoudili a s přihlédnutím ke kapacitním možnostem zařadili do soutěže 45 týmů, z toho dva ze Slovenska. Zapojily se hned tři fakultní školy PF UP – olomoucká Gymnázia Hejčín a Čajkovského a také Slezské gymnázium Opava. Roli koučů, kteří středoškoláky z různých koutů republiky připravovali a provázeli celým kláním, na sebe vzali studenti čtyř právnických fakult – olomoucké, pražské, brněnské a bratislavské. Pod jejich vedením středoškolské týmy nejprve připravovaly písemná podání, a poté se účastnily fakultních ústních kol. Do mezinárodního ústního finále před panel porotců, který simuluje jednání před Evropským soudem pro lidská práva, postoupilo 14 nejlepších týmů.

Výkony středoškoláků ve finále posuzovala například Lucia Madleňáková, zakladatelka soutěže a vedoucí Centra pro klinické právní vzdělávání na PF UP. „Soutěž jsem sice zakládala, ale nikdy jsem nebyla v roli soudce mezinárodního kola. Musím říct, že jsem byla nejen ve výborné společnosti ostatních soudců, ale také ve skvělé společnosti středoškolských týmů a jejich koučů, vyučujících, přátel či rodiny. Ač jsem měla z online formy trochu obavy, poznala jsem, že má mnoho výhod. Výkony studentů navíc sledovalo mnohem víc zájemců z řad veřejnosti než prezenční soutěž na fakultě. Já sama jsem soudila finálové kolo, kde proti sobě stály dva nejlepší týmy. Na vítězi jsem se shodli celkem jasně,“ zhodnotila Lucia Madleňáková.

Panel porotců vyhlásil za vítěze tým z bilingvního gymnázia v Martině, ve složení Viktória Olléová, Michal Sopoliga a koučovaný studenty Matúšem Bytčánkem a Igorem Hronem z Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. „Osobně jsem velmi mile potěšená, že vyhrál slovenský tým. Jeho členové dobře reagovali na otázky a dokázali využít rady soudců z prefinálových kol. Věřím, že nás pandemie může posunout zase o krok dál v organizaci soutěže a nazírání na její potenciál,“ dodala Lucia Madleňáková.

Roli kouče si už podruhé vyzkoušela Kateřina Kaprálová, olomoucká studentka 3. ročníku programu Právo a právní věda. „Mě ta role velmi baví. Je příjemné zjistit, že po třech letech studií na fakultě už něco umíme, a můžeme to předávat dál. Navíc jsem si prohloubila znalosti o Evropském soudu pro lidská práva. Užitečné pro mě bylo vidět vývoj středoškoláků během soutěže, jak se z laiků majících romantické představy o právu postupně dostávají v daném tématu na úroveň vysokoškoláků. Soutěž mě naučila přemýšlet o právu jiným způsobem a také používat online komunikační týmové platformy z pozice vyučujícího. Bylo to sice časově náročné, ale stálo to za to,“ uvedla Kateřina Kaprálová, která se navíc podílela na organizaci soutěže a se spolužákem Jakubem Kvapilem připravovala zadání letošního případu.

Pořadatelé věří, že příští 7. ročník Mezinárodního Středoškolského Moot Courtu se uskuteční již kontaktně. Střední školy, které by se do soutěže chtěly přihlásit, najdou potřebné informace na speciální webové stránce. Přihlašování začíná zpravidla na konci roku a končí zhruba v polovině ledna.

Výsledky 6. ročníku Mezinárodního Středoškolského Moot Courtu

1. Viktória Olléová, Michal Sopoliga (Evanjelické bilingválne gymnázium Martin)

2. Jonáš Stehlík, Jakub Zdeněk, Alice Schreiberová (Moravské gymnázium Brno)

3. Michaela Sečková (Spojená škola Pankúchova 6, Bratislava)

Nejlepší řečník – Michaela Sečková (Spojená škola Pankúchova 6, Bratislava)

Nejlepší písemné podání / stát – David Fryšták, Jiří Cholasta (Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť)

Nejlepší písemné podání / stěžovatel – Barbora Dočekalová, Johana Antoňová (Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy)

Zpět