Připojte se spolu s vedením UP k Mezinárodnímu dni bez aut

Foto: Vojtěch Duda
Neděle 18. září 2022, 7:00 – Text: (mz)

Po celé Evropě probíhá už 20 let v polovině září Evropský týden mobility, který nás má přimět k zamyšlení nad udržitelností dopravy a jejími dopady na naše okolí. Pravidelně vrcholí Mezinárodním dnem bez aut, který letos podpoří i naše univerzita – aktivně se připojí také její vedení v čele s rektorem Martinem Procházkou. Zkuste i vy nechat ve čtvrtek 22. září auto doma, vydat se na univerzitu na vlastní pohon nebo MHD a ulevit veřejnému prostoru a (nejen olomouckému) ovzduší.

Dle dat WHO dosahuje znečištění vzduchu v Olomouci 257 % bezpečného limitu. Individuální automobilová doprava se velkou měrou podílí na znečištění ovzduší současných evropských měst. Cílem Evropského týdne mobility a zvláště Mezinárodního dne bez aut je proto ukázat, že bez auta se dá v mnoha případech dobře obejít, a podpořit veřejnou dopravu, budováni cyklostezek nebo zkvalitňování prostranství pro pěší.

Zkusme se tedy alespoň v tento den bez auta obejít a dorazit na univerzitu pěšky, na kole nebo třeba také MHD. Na nádvoří rektorátu bude ve čtvrtek od 8 do 12 hodin pro ty, kteří se prokážou jízdenkou, zaznamenanou trasou v aplikaci nebo jakkoliv jinak, připravena káva a drobné občerstvení – doplníme vám tak vynaloženou energii. Pokud přijedete na kole, budete moci využít základní servis kola zdarma od našeho partnera Endorphin Republic a dostanete poukaz na 20% slevu na kompletní servis kola. Navíc budete mít šanci vyhrát voucher na 30% slevu na nákup v jejich prodejně. Díky dlouhodobé spolupráci univerzity s poskytovatelem sdílených kol Nextbike budou k dispozici i kódy pro bezplatnou jízdu na kole.

Mezinárodní den bez aut připadá letos na čtvrtek 22. září. Přidejte se také k události na FB.