Přírodovědeckou fakultu navštívil pedagog z Bhútánu

Zdeněk Opršal (vlevo), Petr Pavlík a jejich bhútánský kolega Om Katel.
Zdroj: KRES
Sobota 27. květen 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Spolupráce katedry rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Royal University of Bhutan má další konkrétní výsledek. Po studijních pobytech bhútánských studentů v Olomouci se v letním semestru vzájemně navštívili i akademičtí pracovníci v rámci programu Erasmus+. Na partnerských univerzitách přednášeli vysokoškolákům a navázali i vědeckou spolupráci.

Atmosféru květnové Olomouce si mohl vychutnat Om Katel z bhútánské College of Natural Resources. „Během dvoutýdenního pobytu na naší katedře studentům přednášel například o zvláštnostech správy přírodních zdrojů v Bhútánu nebo o významu ochrany přírody v rámci unikátního konceptu Hrubého domácího štěstí (Gross National Happines), který má svůj původ v tomto malém himalájském království,“ uvedl Zdeněk Opršal z katedry rozvojových a environmentálních studií.

Studenti se tak mimo jiné dozvěděli, že přímo bhútánská ústava zakotvuje podíl lesů na celkové rozloze země, který nesmí klesnout pod 60 procent. V současné době zaujímají lesy 72 procent rozlohy, národní parky a chráněné území pokrývají 42 procent území Bhútánu a jsou propojeny soustavou biokoridorů. „Ochrana přírodních zdrojů se z části opírá o budhistické tradice, které zapovídají bezdůvodné poškozování pramenů, stromů a dalších přírodních monumentů. Bhútán sebe označuje za uhlíkově neutrální zemi, což znamená, že ekosystémy na území království pohltí více oxidu uhličitého, než vyprodukují její obyvatelé v rámci své ekonomické aktivity. Toho je dosaženo díky relativně nízkému počtu obyvatel, velké rozloze lesů a podpoře obnovitelných zdrojů energie – zejména hydroelektráren,“ doplnil Opršal.

Bhútánský host se seznámil také s přírodními a kulturními zajímavostmi střední Moravy, zavítal například do CHKO Litovelské Pomoraví, navštívil lesní ekosystémy Nízkého Jeseníku a prohlédl si pamětihodnosti v Olomouci a Kroměříži.

V březnu naopak navštívil College of Natural Resourses Zdeněk Opršal. „Mou úlohou bylo přednášet studentům a navázat vědeckou spolupráci. Bhútánská strana se snaží o internacionalizaci a má velký zájem dále rozvíjet spolupráci s Univerzitou Palackého. Tu ostatně podporuje i náš rektor Jaroslav Miller, který Royal University of Bhutan v minulosti navštívil,“ uzavřel Opršal.

V tomto akademickém školním roce strávily na katedře rozvojových a environmetálních studií po jednom semestru také dvě studentky z Bhútánu. Pokud Evropská unie schválí pokračování projektu, bude spolupráce pokračovat i v následujících letech.