Prváci na přírodovědecké fakultě oficiálně vstoupili mezi studenty

Prváci na přírodovědecké fakultě skládali ve čtvrtek a pátek imatrikulační slib.
Foto: Martina Šaradínová
Sobota 8. říjen 2016, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Do auly vstupovali jako dámy a pánové, vycházeli z ní už jako studenti. Novopečení vysokoškoláci ve čtvrtek a pátek složili na přírodovědecké fakultě imatrikulační slib a podepsali imatrikulační list, čímž splnili dvě poslední podmínky pro oficiální vstup do akademické obce. Celkem se fakulta rozrostla o 1105 posluchačů prvního ročníku bakalářského studia.

„Studium přírodních věd patří k náročnějším oborům. Je třeba se jim věnovat a od počátku nic nepodcenit. Stejně jako v přírodě i na naší fakultě platí zákon selekce a uspějí jen ti nejlepší. Přeji vám, abyste se zařadili mezi ty, kteří studium s úspěchem absolvují,“ řekl nastupujícím studentům děkan Ivo Frébort. Ocenil velký zájem o učitelské studijní kombinace a připomněl, že fakulta hraje významnou roli ve vědě a výzkumu. Do bádání se mohou zájemci zapojit již během studia.

Imatrikulaci si nenechala ujít například Tereza Divílková, studentka oboru Matematika – biologie. Svoji budoucnost vidí v roli učitelky. „Ráda bych učila na střední škole, pro tuto profesi jsem se rozhodla zhruba před rokem. Ve škole jsem zatím spokojená,“ prozradila studentka.

Kombinaci Fyzika – biologie se rozhodla studovat Šárka Píšťková. Imatrikulace se jí prý líbila, příjemný dojem má zatím i z výuky. „Fyzika mě baví odjakživa, ještě více než biologie. Chtěla bych pokračovat v navazujícím magisterském a pak i doktorském studiu. Vypadá to, že studium nebude snadné, ale doufám, že ho zvládnu,“ věří dívka.

Zájem o studium na přírodovědecké fakultě navzdory snižujícímu se počtu maturantů neklesá. Přesto do prvního ročníku bakalářského a navazující magisterského studia nastupuje o zhruba 300 lidí méně než loni. Fakulta totiž zpřísnila kritéria pro přijetí a zavedla přijímací zkoušky i na některých oborech, kde dříve nebývaly. Cílem je vybrat co nejkvalitnější uchazeče.