Sedmá PhD Existence se věnovala psychologii a internetu

Dr. Marcin Czub z Polska s dobrovolnicemi při přednášce na konferenci PhD Existence: česko-slovenské konference (nejen) pro doktorandy a o doktorandech.
Foto: Milada Hronová
Čtvrtek 2. únor 2017, 8:30 – Text: Milada Hronová

Filozofická fakulta zorganizovala sedmý ročník PhD Existence: česko-slovenské konference (nejen) pro doktorandy a o doktorandech. Asi sto dvacet lidí se v ní věnovalo internetu a informačním technologiím, které stále víc ovlivňují různé oblasti života.

S letošním podtitulem Psychologie v době internetu nabídla konference šest stěžejních přednášek, tři workshopy a řadu posterů. Pro řadu lidí se toto pravidelné setkání stalo i zajímavou příležitosti k diskusi. Konference se účastnili domácí i zahraniční odborníci psychologie či příbuzných oborů, mladí vědci, studenti i návštěvníci z řad odborné veřejnosti.

„Debatovali jsme o využití internetu ve vzdělávání a v podpoře pacientů, o dopadu virtuální reality na osobnost a chování člověka, o kladech a záporech online výzkumů, hraní počítačových her, rizikovém chování nejen na internetu. Během konference došlo i na prezentaci možností, jak se s rozšiřováním informačních technologií v životě vypořádat,“ řekla Jaroslava Suchá z katedry psychologie filozofické fakulty. Návštěvníci se během workshopů mohli také naučit zkonstruovat dotazník, dozvědět se o limitech online komunikace i o dopadech používání digitálních technologií.

„Velmi si vážím toho, že pozvání přijali všichni oslovení odborníci, kteří se průnikem psychologie a internetu dnes zabývají. Do Olomouce tak přijel například tým profesora Davida Šmahela z Masarykovy univerzity v Brně. Na konferenci přednášel i Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého nebo kolegové z Polska, kteří tak obohatili konferenci o anglickou sekci,“ dodala Jaroslava Suchá. Pro posluchače bylo podle ní určitě zajímavé i zhodnocení dopadů „všudypřítomnosti“ komunikačních technologií na člověka a představení přístupů, které pracují až s úplnou izolací jedince formou terapie.

„Konference i letos nabídla zájemcům zajímavé hosty se zajímavými přednáškami. Nejen doktorandům, ale i odborníkům z praxe jsme nabídli možnost prezentovat výsledky vlastního bádání,“ doplnila Jaroslava Suchá. Každoročně jsou sborníky z této konference úspěšně indexovány v systému Thomson Reuters. O totéž se pokusí i organizace letošního ročníku. PhD Existence: česko-slovenské konference (nejen) pro doktorandy a o doktorandech se uskutečnila ve dnech 30. – 31.1. v Uměleckém centru UP.