Senioři se mohou hlásit do nových kurzů v Pevnosti poznání

Senioři se vzdělávají v Pevnosti poznání.
Foto: Eva Hobzová
pátek 4. leden 2019, 13:00 – Text: Martina Vysloužilová

Senioři, kteří chtějí zažít něco nového nebo se zbavit samoty a scházet se s partou vrstevníků v inspirativním prostředí Pevnosti poznání, se mohou hlásit do prvního ročníku stále oblíbenějšího kurzu Blízká setkání třetího věku. Vzdělávací program startuje 18. února a zahrnuje trénování paměti, hodiny zdravého životního stylu a cvičení.

Kurz je ideální příležitostí pro všechny lidi zralého věku, kteří se ani ve stáří nechtějí vzdát činorodosti a aktivní účasti ve společenském životě. Pod vedením zkušených lektorů se budou scházet každé pondělí až do 13. května.

V lekcích se senioři například dozvědí, jak funguje lidské tělo a jak hýčkat svoje mozkové neurony. Lektorka jim vysvětlí, jak si buňky předávají informace, a názorně vše předvede na velkém exponátu mozku, který je v jedné z expozic Pevnosti poznání. V programu jsou také optické klamy a hlavolamy, které dokáží pořádně zamotat hlavu. „Mým cílem je představit lidské tělo jako jeden funkční celek, kde si mezi sebou buňky neustále povídají. Chci lidem ukázat, co se stane, když taková komunikace selže, ale hlavně také to, jak něčemu takovému předejít,“ vysvětlila lektorka Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty.

Ta je zároveň předsedkyní spolku Pro poznání, který vzdělávací cyklus v popularizačním centru Univerzity Palackého organizuje. „Mám velkou radost, že za tři roky práce se nám s kolegy podařilo nastavit takovou úroveň náplně kurzu, která zaujme mladší seniory, ale bez problémů ji zvládnou i osmdesátníci, a to nezávisle na předchozím vzdělání. Občas se nám některý z účastníků ‚přizná‘, že se zapsáním do kurzu zpočátku váhal z obavy, že pro něj bude příliš náročný. Již během prvních lekcí byla ale nejistota rozptýlena a tito účastníci získávají kromě zábavy a nových přátel i více sebevědomí. To nám organizátorům pak dodává obrovskou energii do další práce,“ řekla Fellnerová.

Aktivní senioři vítají pravidelný čas strávený mezi příjemnými lidmi a to, že nejsou sami. V prvním ročníku se témata týkají nejen fyziologie lidského těla, trénování paměti a mozkového joggingu, ale i pohybu pro zdraví. „Pohyb patří mezi hlavní biologickou potřebu všech živých bytostí, ale člověk jako jediná živá bytost má tu možnost se rozhodnout, zda se bude hýbat nebo bude pasivní. Kladný vliv pohybu má příznivé účinky na psychiku jedince, činnost mozku, a dokonce i paměť,“ řekla fyzioterapeutka Lenka Fasnerová.

Účastnice předchozích lekcí Marie Salavcová nejvíce přivítala hodiny paměťového tréninku. „Jelikož jsem 11 let aktivně pracovala v neziskové organizaci starající se o lidi s Parkinsonovou nemocí (a pomáhám tam i nadále), mohla jsem nově získané poznatky uplatnit právě u nich. Na ozdravných pobytech pořádaných pro nemocné využívám nabytých vědomostí. A mám s tím velký úspěch. Hodně mi dala i fyzioterapie. Jsem po třech operacích páteře a cviky, které nás lektorka naučila, jsou pro mne to pravé ořechové,“ svěřila se Salavcová. Růženu Dorničákovou zase bavily „domácí úkoly“, které si z lekcí odnášela. „Zvykla jsem si vyhledávat na internetu různá cvičení a kvízy k řešení. Mohu všem doporučit, aby se do cyklu přihlásili. Budou překvapeni, co nového a prospěšného se ještě mohou dozvědět a jaká nová přátelství zde mohou navázat,“ doplnila.

Na tento vzdělávací cyklus je možné zakoupit dárkový poukaz, který může být originálním dárkem pro rodiče nebo prarodiče. Registrace je možná na webových stránkách Pevnosti poznání zde. Ti, kteří nevládnou práci s počítačem, se mohou přihlásit osobně v otevírací době přímo v Pevnosti poznání.