Studenti promítali na Pedagogické fakultě film Děti úplňku

Foto: ASSP
Středa 11. duben 2018, 9:01

Dne 4. 4. 2018 proběhlo v nové aule Pedagogické fakulty promítání dokumentárního filmu Děti úplňku. Tato událost byla pořádána Asociací studentů speciální pedagogiky k příležitosti Světového dne porozumění autismu, který každoročně připadá na datum 2. 4.

Aula se začala pomalu plnit patnáct minut před pátou hodinou odpolední. V pět hodin pronesl milá slova na uvítanou člen ASSP Martin Poledna a začalo promítání. Film vznikl z iniciativy manželů Petry a Petra Třešňákových. Jejich dcera Dorotka je sama jedna z dětí úplňku, tedy dítětem s tzv. „nízkofunkčním“ autismem. Manželé Třešňákovi vytvořili námět dokumentu na popud toho, že tyto děti v České Republice nečeká příliš důstojná budoucnost. Tento film, v porovnání s jinými, nemá za cíl vykreslovat přitažlivost autismu a jeho fascinující tvář. Ba naopak popisuje stránku pravdivé reality, kdy jsou děti mnohdy nezvladatelné, poškozují sebe i ostatní a bez celodenní asistence nejsou schopny v tomto světě fungovat. Režisérka Veronika Stehlíková takto zachytila životy čtyř rodin z celé republiky. Troufám si říct, že film se dotkl každého diváka v aule. Po skončení dokumentu následovala třicetiminutová pauza, která se mohla zdát dlouhá, ale jak řekl moderátor následné diskuze pan doktor Maštalíř: „nechte si nějaký čas na doznění.“ A ten byl po tak silném zážitku opravdu potřeba!

Následovala diskuze s odborníky, kteří působí na poli autismu. Váženým hostem byla paní docentka Kateřina Vitásková, vedoucí oddělení logopedie a studií komunikačního procesu na Univerzitě Palackého, členka senátu UP nebo také autorka moha publikací týkajících se autismu. Druhým váženým hostem byla paní magistra Jana Malá, ředitelka mateřské školy Blanická v Olomouci. Třetím důležitým hostem byla magistra Markéta Jandeková, která je maminkou dívky s autismem a zároveň zakladatelkou organizace JAN, z.s.

Bylo znát, že do diskuze se zapojili hlavně diváci, kteří se buď touto problematikou zabývají, nebo se chtějí dozvědět cenné informace. Atmosféra diskuze byla pulzující a velmi podnětná. Celá akce se nesla v příjemném přátelském duchu. Asociace studentů speciální pedagogiky se těší na další vydařené akce, jako byla tato.

Klára Gaňová, Asociace studentů speciální pedagogiky PdF UP