Studentský kongres UPdent přilákal účastníky z celé země, podpoří stáž v Africe

Foto: pořadatelé UPdentu 2024
Pátek 8. březen 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Studenti Zubního lékařství na Lékařské fakultě UP již pošesté uspořádali kongres UPdent věnovaný tématům, která s výkonem zubařské profese souvisejí, avšak ve výuce na ně není dostatek prostoru. Přednášky se týkaly například celoživotního vzdělávání, psychologie či práva. Výtěžek z akce podpoří účast studentů a mladých zubních lékařů na letní stáži ve Rwandě.

Stejně jako v minulých letech se studentský kongres setkal s velkým zájmem. Ve Velké posluchárně Teoretických ústavů LF UP se sešlo na 220 účastníků ze všech koutů České republiky, které mimo jiné přivítal děkan LF UP Milan Kolář a proděkanka pro studium Zubního lékařství a Dentistry Iva Voborná. Program dvoudenní akce čítal devět přednášek, které doplnily prezentace společností z oblasti péče o ústní zdraví.

„Zajímavé informace se studenti a mladí lékaři dozvěděli mimo jiné od klinického dětského psychologa Jiřího Smejkala, který všem doporučil mít v čekárně boxovací pytel, do kterého si děti mohou vybít frustraci po ošetření. Za zmínku stojí i přednáška pražského lékaře Milana Tomky, který se zaměřil na vzdělávání absolventů po škole. Důležitost pacienty podepsaných informovaných souhlasů zase zdůraznil právník Daniel Pospíšil, který působí na Právnické fakultě UP,“ vyzdvihla hlavní organizátorka Eliška Surmová.

Jak dodala její kolegyně Martina Gajdušková, zpětnou vazbu od účastníků, ale i partnerů a prezentujících mají pozitivní. „Vůbec poprvé se například zúčastnila jedna studentka z Plzně, kterou kongres mile překvapil. Líbilo se jí, že přednášky byly velmi praktické, zaujalo ji vystoupení Martiny Neubauer o tom, co vše je potřebné k otevření vlastní praxe. Chválila si také dostatek výborného jídla a kávy o coffee breacích. Délka cestování do Olomouce prý stála za to,“ uvedla pořadatelka.

Letošní UPdent bude mít i mezinárodní přesah. Výdělek z akce se totiž organizátoři rozhodli věnovat na podporu letní zubařské dobrovolnické stáže v africké Rwandě. „Výjezd je určen pro studenty a pro mladé zubní lékaře, náplní práce bude ošetřování místních obyvatel v polních podmínkách,“ přiblížila Martina Gajdušková, která má se zubařskou praxí ve Rwandě zkušenost (psali jsme zde) a letní pobyt připravuje společně se Sdružením studentů stomatologie ČR. Zájem o cestu do Afriky je podle ní velký, pořadatelé se snaží oslovovat ještě další případné podporovatele. Podrobnosti jim rádi sdělí po kontaktování na e-mail 1.viceprezident.ssscr@gmail.com.

Více o studentském kongresu UPdent zde, obsáhlejší fotogalerie z akce je pak dostupná zde.