Tadeáš Kříž z fakulty tělesné kultury je Hrdinou handicapu

Oceněný Tadeáš Kříž. Foto: archiv Tadeáše Kříže
Sobota 4. listopad 2017, 8:00 – Text: Martin Višňa

I přes zrakové postižení patří student aplikovaných pohybových aktivit Tadeáš Kříž ke hvězdám českého biketrialu. Díky loňskému vítězství mezi seniory na mistrovství Evropy a čtvrtému místu na světovém šampionátu se nyní může pyšnit také titulem Hrdina handicapu, který mu přiřkli porotci soutěže Rekordy handicapovaných hrdinů.

Kříž, kterému byla před časem diagnostikována Leberova hereditární optická neuropatie projevující se úbytkem očních nervů a rozostřeným viděním, se v kategorii Hrdina handicapu, v níž jsou oceňovány příběhy obdivuhodných výkonů osob s postižením, umístil na druhém místě. „Jsem za to velmi rád, je to ocenění mé tvrdé práce,“ komentoval stručně své umístění.

„Do soutěže mě nominoval Ondřej Ješina z katedry aplikovaných pohybových aktivit, a to kvůli mým biketrialovým úspěchům. V současnosti se ale věnuji i alpskému lyžování, na závodní úrovni teprve rok,“ doplnil Kříž. I na sněhu si už ale stihl připsat nějaké medaile, v březnu se stal mistrem republiky v slalomu a obřím slalomu zrakově postižených lyžařů.

„Své závodní cíle teď směřuji spíše k lyžím. V biketrialu mě začínají mnohem více bavit tréninky s mladými jezdci a sledování jejich závodních úspěchů. Sám jsem se letos rozhodl splnit si svůj sen a startoval jsem v nejprestižnější kategorii Elite a užíval jsem si, že se svým handicapem můžu být ve stejné kategorii s nejlepšími jezdci,“ prozradil sportovec.

Letošní první ročník soutěže Rekordy handicapovaných hrdinů uspořádal tým kolem časopisu Vozka, magazínu o životě a pro život na vozíku, pod záštitou ostravského primátora Tomáše Macury a náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiřího Navrátila. V sídle Moravskoslezského kraje se také koncem října uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků ve čtyřech kategoriích. Jako emisar handicapu, největší vzor ze zahraničí, byl vyhlášen jeden z nejznámějších vědců současnosti Stephen Hawking.