Účastníci výjezdního semináře rozebírali palčivé a aktuální otázky ústavního práva

Seminář se konal v Rajnochovicích za téměř letního počasí.
Foto: PF UP
Čtvrtek 26. duben 2018, 9:46

Ve dnech 20.-22. dubna se uskutečnil již třetí ročník ústavněprávního výjezdního horského semináře, tentokráte v Rajnochovicích na Kroměřížsku. Organizace se tentokrát ujal Michal Bartoň z katedry ústavního práva Právnické fakulty UP a bylo zvoleno téma Limity svobody projevu a práva na informace. O účast byl zatím největší zájem v rámci tří konaných ročníků a lze pevně doufat, že nastolený trend bude zachován. Ačkoli museli organizátoři řadu zájemců letos odmítnout, jsou zájmem studentů potěšeni a tento zájem je příslibem konání dalších ročníků.

Obdobné výjezdní semináře pořádá též PF MU v Brně, a letos organizátoři zkusili obě akce spojit a udělat výjezdní seminář olomoucko-brněnský. Organizace za brněnskou část se ujal „dvojitý agent“ Robert Zbíral působící jak na PF MU, tak na PF UP. Uvedené propojení se osvědčilo a na akci nakonec vystoupilo se svými příspěvky 12 studentů za PF UP a 8 studentů za PF MU, a to jak studenti magisterského programu, tak doktorandi.

Svou přítomností seminář obohatili též členové olomoucké katedry ústavního práva Michal Bartoň, Jan Kratochvíl, Martin Kopa, Maxim Tomoszek, Marian Kokeš a Zdeněk Červínek. Brněnské pedagogické barvy pak hájil Robert Zbíral, jemuž přijela v neděli na pomoc ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, která též na katedře ústavního práva a politologie PF MU působí.

Program byl rozdělen do tří bloků, přičemž moderování jednotlivých bloků se ujali Michal Bartoň (pátek), Martin Kopa (sobota) a Robert Zbíral (neděle). V rámci příspěvků a následné diskuze se tak probrala témata jako svoboda projevu soudců, regulace a financování médií, limity předvolebních kampaní, meze svobody projevu při urážkách a kritice, svoboda projevu vyznání a náboženská neutralita státu, hranice humoru obecně i v rámci komerčních projevů, gender v umění a zásahy vůči nahotě na historických uměleckých dílech, hate speech a „cenzura“ na sociálních sítích, horizontalita základních práv v prostředí internetu, limity extrémistických projevů a popírání genocidy, dezinformační weby a možnost obrany proti lži a řada dalších dílčích témat.

Seminář měl tradičně i sportovně-oddychovou část v sobotu odpoledne, a to výlet na blízkou rozhlednu Kelčský Javorník. Když se do čela výpravy postavil sportovně naladěný Robert Zbíral, někteří pamětníci výletu na prvním výjezdním semináři ve Velkých Losinách začali narychlo sepisovat poslední vůli, ale nakonec vyrazili všichni. Ačkoli trasa výletu většinou nekopírovala cokoli, co by bylo možno nazvat stezkou, cestou či pěšinou, většina účastníků dorazila i do cíle. A to s úsměvem na rtech.

Závěrem lze uvést, že všem studentům i akademikům, ať již z Olomouce či Brna patří velký dík za vytvoření tvůrčí, příjemné a neformální atmosféry pro diskuze nad palčivými a aktuálními otázkami, které hýbou ústavním právem.

Michal Bartoň, katedra ústavního práva PF UP