Univerzita Palackého a ministerstvo zahraničí podepsaly Memorandum o spolupráci

Jaroslav Miller a Petr Gajdušek při podpisu Memoranda o spolupráci.
Fotogalerie: Milada Hronová
Úterý 15. listopad 2016, 7:50 – Text: Milada Hronová

Mezinárodní vztahy, právo, politické vědy, veřejné zdraví a sociální práce. To jsou oblasti, ve kterých bude Ministerstvo zahraničních věcí České republiky spolupracovat s Univerzitou Palackého.

Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého, společně s Petrem Gajduškem, státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí České republiky, podepsali Memorandum o spolupráci, které se zaměřuje na prohlubování profesionálních znalostí a dovedností studentů i akademických pracovníků UP. Po podpisu této dohody se uskutečnila diskuze se studenty.

Účastníci Memoranda si budou vyměňovat informace, udržovat kontakty a rozvíjet praktické formy spolupráce. „Jde o stáže pro posluchače Univerzity Palackého v České republice i v zahraničí, výzkum a expertízy v oblastech společného zájmu, především v mezinárodních vztazích, právu, politických vědách, rozvojové spolupráci a humanitární pomoci,“ řekla Ivana Oborná, prorektorka pro zahraničí. Součástí nově nastavené dohody bude podle ní i výměna znalostí a zkušeností, které se týkají jak organizace výuky, výměny či společné účasti odborníků na konferencích, sympoziích a panelových diskuzích, tak zvyšování povědomí studentů olomoucké univerzity o možnostech zaměstnání na Ministerstvu zahraničních věcí.

„Nepůjde o masovou záležitost. Tato dohoda však výborným studentům umožní seznámit se například se světem vyšší politiky, popřípadě do něj vstoupit. Můžeme spolupracovat i na výzkumných projektech, které se uskuteční v podobě výzkumných grantů, studií, seminářů či panelových diskuzí. Jsem přesvědčena, že je tato nabídka pro naše posluchače velkou příležitostí,“ dodala Ivana Oborná. Absolventi UP pak budou moci najít uplatnění ve státní správě jak na Ministerstvu zahraničních věcí, tak na zastupitelských úřadech České republiky.

Základní teze Memoranda o spolupráci vznikla díky setkání rektora Jaroslava Millera s Janem Károu, velvyslancem a vedoucím Stále mise ČR při úřadovně OSN a ostatních mezinárodních organizací v Ženevě. Podrobný obsah znění této dohody řešila UP s Diplomatickou akademií při MZV ČR.