Univerzita rozšiřuje spolupráci s Minnesotou

Eva Janebová a Vít Procházka (foto v textu) jsou iniciátory spolupráce s minnesotskou univerzitou.
Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 16. květen 2022, 9:04 – Text: Ivana Pustějovská, Martin Višňa

Spolupráce, sdílení know-how a vzájemná podpora vedou k lepší kvalitě výuky i výzkumu. To je leitmotiv rozvoje Univerzity Palackého. Vzdálenost přitom nehraje roli, a inspirovat se je tak možné třeba i přes Atlantik. Přesně tyto kontury má i navázaná spolupráce s University of Minnesota.

Univerzita Palackého chce být skutečně kvalitním mezinárodním prostředím. „Světovým trendem nejlepších univerzit je tvorba profesních skupin, které umožňují akademikům se vzdělávat a navzájem se obohacovat, například v tom, jak lépe vyučovat a tvořit mezinárodní kurikulum,“ vysvětlil prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti Vít Procházka. Jak dodal, právě tuto možnost vzájemně si vyměňovat zkušenosti mají nyní akademici z Olomouce se svými protějšky z excelentní Univerzity v Minnesotě.

„Joint Professional Learning Communities“ je inovativní formát mezinárodního profesního rozvoje, který napříč sedmi univerzitami v EU a USA koordinuje Institut pro excelenci v internacionalizaci (IEI). „Jsme v intenzivním kontaktu s našimi akademiky a dennodenně jim pomáháme v mezinárodní výuce. Sami jsme akademiky a víme, co akademiky trápí. Proto jsme se snažili vytvořit nový formát profesního vzdělávání, který by akademikům vyhovoval a zároveň reflektoval současné trendy mezinárodní spolupráce vzájemně intenzivně propojených partnerství (aliancí) univerzit, a to zejména v oblasti kurikula,“ uvedla Eva Janebová, která vede projekt Institutu pro excelenci v internacionalizaci.

„Akademici se v naší profesní komunitě zaměří na zlepšení kvality mezinárodní výuky, a to nejen sdílením dobré praxe, prostorem pro vytváření nových společných předmětů, COIL kurzů apod. Především ale získají od zkušených facilitátorů metodickou podporu. Tým IEI, který se dlouhodobě školením a mentorováním akademiků zabývá, spolupracuje s Global Programs and Strategy Alliance University of Minnesota a Centre for Global Learning na The Hague Univerzity of Applied Science, kteří se také specializují na internacionalizaci kurikula a společně profesním komunitám poskytnou nejnovější tipy, manuály a zdroje k vytváření a výuce mezinárodních kurzů,“ vysvětlila Eva Janebová.

„University of Minnesota je přední světové centrum v mezinárodním vzdělávání a internacionalizaci. Mám radost, že jsme získali tuto příležitost, která bude přínosná jak pro pedagogy, tak i pro studenty. Myslím, že to může znamenat pro všechny zúčastněné obrovský kariérní skok, a to nejen v oblasti výuky, ale i ve formě výzkumné spolupráce,“ dodal prorektor Vít Procházka.

V praxi to znamená, že by v blízké budoucnosti mohly být připraveny společné kurzy z různých oborů napříč fakultami, do nichž by se mohli přihlásit jak studenti z Olomouce, tak z Minnesoty. Proto už fakulty dostaly nabídku k zapojení se do vznikající meziuniverzitní profesní komunity a uskutečnilo se několik online setkání akademiků na obou stranách, proběhla už i první fokusová skupina na UP. „Zájem o účast v profesní komunitě nás velmi příjemně zaskočil a já jsem tomu rád. Univerzita Palackého musí být ambiciózní, spolupráce s našimi americkými kolegy a kolegyněmi může dramaticky zvýšit kvalitu našich studijních programů,“ uvedl prorektor Vít Procházka. Online komunita UMN – UP Professional Learning Community: Together towards excellence in teaching bude spuštěna v akademickém roce 2022/2023 a je otevřena všem, kteří se chtějí společně s akademiky z Minnesoty rozvíjet.

Vytvoření profesní komunity není jedinou společnou aktivitou olomoucké a minnesotské univerzity. Kromě vzájemných návštěv zástupců se v rámci spolupráce Institutu pro excelenci v internacionalizaci se Sokolem Minnesota rozběhl online kurz češtiny pro děti Čechů žijících v Minnesotě, který vedou dobrovolníci UP. „Zaměřujeme se zejména na konverzaci. Všechny děti v kurzu jsou bilingvní, s jedním rodičem mluví česky. Výuku koncipujeme do různých témat, necháváme prostor pro souvislé vyjadřování. Zároveň chceme umožnit rozšiřování slovní zásoby a frází a zahrnujeme ‚nenápadné‘ procvičování gramatiky. Spolu se studenty PdF chceme vytvořit prostor, aby děti mohly komunikovat česky i s někým mimo rodinu, a u teenagerů udržet jejich zájem o český jazyk,“ řekla koordinátorka kurzu Lenka Nosková z týmu IEI, doktorandka Pedagogické fakulty UP.

University of Minnesota byla založena v roce 1851 a v současnosti poskytuje vzdělání více než padesáti tisícům studentů. Iniciátory spolupráce právě s touto univerzitou jsou prorektor Vít Procházka a Eva Janebová z Institutu pro excelenci v internacionalizaci, kteří s univerzitou v Minnesotě mají dlouhodobé profesní vztahy.