V Konviktu se hovoří o inovacích ve vzdělávání

Foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 26. leden 2023, 13:00 – Text: Martin Višňa

V Uměleckém centru UP bylo zahájeno mezinárodní sympozium o využívání inovativních pedagogických metod a nástrojů ve vzdělávání, organizované Institutem excelence v internacionalizaci UP. Dvoudenní události se účastní pedagogové i studenti z USA, Nizozemska nebo Finska, nechybějí ani zástupci českých vysokých škol nebo organizací, které v oblasti vzdělávání působí.

„Těší mě, že Univerzita Palackého může být prostorem, kde se budou sdílet zkušenosti a nové tipy. Jsem si jist, že toto setkání bude velmi podnětné a že z něj vzejdou další inovativní nápady pro vzdělávání. Užijte si nejen sympozium, ale i čas strávený v našem krásném městě,“ přivítal rektor UP Martin Procházka účastníky v Auditoriu a také další zájemce připojené přes Zoom. Jak také podotkl, je rád, že vedle zkušeností akademiků a odborníků během sympozia zazní i hlas studentů.

Poté už se slova ujala ředitelka pořádajícího institutu Eva Janebová a společně s Anne D’Angelo z University of Minnesota a Romanem Klepetkem z Domu zahraniční spolupráce otevřeli sympozium svými zkušenostmi a postřehy týkajícími se důležitosti internacionalizace, zahraničních mobilit nebo třeba digitalizace pro kvalitu vzdělávání.

Další program dvoudenní akce nabízí představení celé řady zajímavých projektů z oblasti zahraniční spolupráce, tvorby mezinárodních kurikul, netradičních forem výuky, využívání moderních technologií nebo třeba podpory talentovaných studentů.

Netradiční a inovativní je přitom i samotné pojetí sympozia, které zdaleka nevypadá jako běžná konference. Naopak je velmi interaktivní, poskytuje velký prostor pro debatu a využívá také neobvyklé formáty, jako jsou například krátké prezentace studentů ve stylu PechaKucha nebo tzv. diner pensant, myslící večeře, při níž budou studenti s pedagogy a zástupci univerzit diskutovat například o využívání zahraničních kontaktů pro zkvalitnění studia.

Program a další informace o sympoziu, které je kofinancované z projektu Erasmusᐩ Mitigating COVID Together: Enhancing Capacities of Academics and Students in Virtual Learning and Teaching Spaces 2020-1-CZ01-KA226-HE-094288, najdete zde.