V Olomouci se sešli vydavatelé z českých i slovenských vysokých škol

Seminář zahájily prorektorka Jitka Ulrichová a ředitelka Vydavatelství UP Hana Dziková.
Foto: Velena Mazochová
Pátek 4. listopad 2016, 15:00 – Text: Velena Mazochová

Téměř padesát zástupců vysokoškolských vydavatelů přilákal do Olomouce dvoudenní odborný seminář, jehož 24. ročník uspořádalo v tomto týdnu Vydavatelství Univerzity Palackého.  Příležitost seznámit se s novinkami i aktuálními problémy vydavatelské praxe na vysokých školách využili účastníci z České i Slovenské republiky.

Stěžejním tématem mezinárodního setkání byla problematika distribuce vydaných publikací i dalšího vývoje vysokoškolských vydavatelství. „Otázka jejich existence se táhne naší činností jako červená nit a k tématu diskutujeme i na stránkách odborných časopisů s řadou kritiků. Hlavní problém spočívá především v tom, že kritéria pro hodnocení vydavatelů odborné literatury jsou zcela jiná, než je tomu u komerčních vydavatelů. U odborné literatury nelze počítat s tím, že by se jejím prodejem získaly peníze na další činnost, dotace je zkrátka nutná,“ objasnila ředitelka Vydavatelství UP Hana Dziková.

Jak v úvodu semináře potvrdila prorektorka UP pro vědu a výzkum Jitka Ulrichová, debaty o podobě a existenci univerzitního vydavatelství mají už poměrně dlouhou historii. „Obecně se to dá nazvat ´mít či nemít´ a věc se diskutuje na většině vysokých škol. Můj názor je, že bychom vydavatelství mít měli a jsem ráda, že se nám některé věci daří posouvat dál,“ uvedla prorektorka.

Program zahrnul také informace týkající se zprostředkování prodeje odborných elektronických publikací, které poskytuje webový portál Nakladatelství Pierot, seznámení s publikačním systémem pro mKnihy, který vytváří firma Code Creator nebo s nabídkou portálu OSEL. Součástí dvoudenního setkání byly také diskuze o povinných výtiscích e-knih nebo o provozu repozitářů. Zájemci se mohli také zúčastnit derniéry výstavy k 25. výročí povýšení Edičního střediska UP na Vydavatelství UP v olomouckém Vlastivědném muzeu nebo navštívit UPoint.

„Účastníme se pokaždé a pravidelně, bereme to jako možnost získat nové zkušenosti a setkat se s kolegy při řešení společných témat,“ uvedla odborná redaktorka Nakladatelství Masarykovy univerzity v Brně Radka Vyskočilová. „K aktuálním problémům letos patřila i otázka elektronického publikování a otevřený přístup k vědeckým informacím v režimu Open Acccess,“ doplnila její kolegyně Lenka Brodecká.