Vánoční hvězdy na univerzitě. Podpořte jejich zakoupením nemocné děti

Foto: vanocnihvezda.eu
Čtvrtek 24. listopad 2022, 12:30 – Text: Martin Višňa

Květina pryšec nádherný, známá především jako vánoční hvězda, není jen jedním z prvků, které dotvářejí atmosféru nejkrásnějších svátků v roce. Benefiční prodej a sbírka, které pořádá organizace Šance Olomouc, jí dávají ještě mnohem důležitější význam – pomáhá nemocným dětem na jejich cestě za zdravím. Univerzita Palackého tuto sbírku podporuje a díky iniciativě Dobrovolnického centra UP si studenti a zaměstnanci mohou v příštím týdnu zakoupit svoji vánoční hvězdu na fakultách a dalších místech.

„Benefiční prodej vánoční hvězdy je krásný a záslužný projekt, který udělá radost jak těm, kteří si květinu zakoupí, tak dětským pacientům, kterým díky vybraným prostředkům může Šance Olomouc zpříjemnit nemocniční prostředí nebo jinak pomoci zvládat jejich léčbu. A protože se v Dobrovolnickém centru snažíme rozvíjet dobrovolnictví na univerzitě ve všech jeho možných podobách, rozhodli jsme se tuto sváteční možnost dobrého skutku nabídnout studentům a zaměstnancům napříč univerzitou,“ řekla manažerka Dobrovolnického centra Vladimíra Sedláčková.

Dobrovolníci z řad studentů UP budou vánoční hvězdy na fakultách, v menzách nebo na Zbrojnici prodávat od pondělí 28. listopadu do čtvrtka 1. prosince. Přehled termínů a míst najdete níže.

K mání budou vánoční hvězdy ve dvou velikostech. Cena velké je 120 korun, za menší květinu zájemci dají 60 korun. Platit na jednotlivých místech půjde pouze v hotovosti.

S nápadem na prodej vánoční hvězdy přišla v roce 1998 maminka jednoho z pacientů, který se léčil na Dětské klinice LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc. První výtěžek sbírky, za kterou stojí organizace Šance Olomouc působící při této klinice a do které se pravidelně zapojují stovky dobrovolníků a rodiny vyléčených dětí, činil necelých 59 tisíc korun. Sbírka se z Olomouce postupně rozšířila a v roce 2021 se podařilo na podporu hematologicky a onkologicky nemocných dětí vybrat přes 3,5 milionu korun.

Výtěžek je využíván především na humanizaci nemocničního prostředí, na nákup nadstandardního vybavení a zdravotnických potřeb, na finanční a sociální pomoc rodinám, na financování rekondičních pobytů nebo volnočasových aktivit malých pacientů, také na pořízení vánočních dárků.

Více o sbírce Vánoční hvězda najdete zde, o Šanci Olomouc pak zde.

Aktivity Dobrovolnického centra UP můžete sledovat na dobrovolnici.upol.cz

Vánoční hvězdu na UP bude možné zakoupit na těchto místech:

pondělí 28. listopadu

9:00–11:00 CMTF (Univerzitní ul.)

9:00–11:00 FF (Křížkovského ul.)

12:00–14:00 menza 17. listopadu

13:00–15:00 kolej Šmeralova