Vědkyně i bojovnice na Academia Filmu Olomouc

Olomouc, AFO a vědkyně kolem nás.
Foto: AFO
středa 24. duben 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Olomouc je tento týden filmová, vědecká i popularizační zároveň. Ve městě se totiž koná 54. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc. Co nabízí středa?

AFO dává prostor i zajímavým ženám, a to jak historickým postavám, tak současným osobnostem. Jedna z letošních sekcí například nese název Bojovnice a představuje ženy, které v různých historických etapách zastávaly role válečnic, aktivních ochranitelek či královen bojovnic. Dnes tak bude k vidění například film Válečnice: Amazonky (Reduta 13.30 hodin).

Téma věda a ženy pak propojuje výstava nazvaná V zapomnění: ženy v naší vědě, kterou do Konviktu připravilo NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. „Představujeme portréty českých vědkyň, které zakládaly a rozvíjely vědecké obory na vzdělávacích institucích. Návštěvníci se můžou seznámit například s Albínou Dratvovou, první českou docentkou přírodních věd. Tato vlivná česká filozofka zemřela v zapomnění v domově důchodců v Terezíně v roce 1969. Pozoruhodná žena, jejíž vědecké snažení se téměř vždy, když byla na dosah cíle, minulo s dobou. Toužila stát se profesorkou, ale přišla válka, pak marxistický pohled na filozofii, a Albína už se k seriózní vědecké práci nedostala,“ řekla Naďa Straková ze Sociologického ústavu AV.

Do Olomouce navíc přivezou i film o bioložce Donně Haraway Vyprávěním za záchranu Země. „Je to osobnost, která změnila naše uvažování o světě. Neochvějné dichotomie jako například člověk versus stroj, člověk versus zvíře, žena versus muž nebo příroda versus kultura v jejím podání ztrácejí své zdánlivě jasné hranice,“ dodala socioložka Nina Fárová z NKC, která dokument o jedné z nejznámějších současných feministických myslitelek uvede. Projekce je v sobotu v Mozarteu, přednáškovém sále v Arcidiecézním muzeu od 14 hodin.

Středeční tipy AFO

První fotografie černé díry spustila celosvětovou senzaci. Co to vlastně je? Odkud se vzala? Odpovědi nabídne dokument Černá díra: Apokalypsa z dílny americké televize PBS, který představuje strhující závěry vědeckého bádání v kombinaci s vizuálním zpracováním nebeských těles. Promítá se od 14 hodin ve Filmovém sále Konviktu.

Během festivalu si můžete protáhnout nohy a přitom se něco zajímavého dozvědět. Martin Fafejta a Jiří Křečan provedou zájemce Olomoucí po stopách Sametové revoluce, jejíž výročí se blíží. Sraz na komentovanou procházku je v 16 hodin v přízemí Konviktu.

Z večerního programu pak určitě stojí za povšimnutí film Východní vzpomínky, jehož inspirací se stal deník finského lingvisty Gustafa Ramstedta. Ten dostal jednoho dne nabídku odjet do Mongolska, aby tam studoval místní jazyky a jejich spřízněnost s ugrofinskými jazyky. Nabraný východní kurz zásadně ovlivnil jeho budoucnost. Zpětně vyprávěný příběh podle jeho deníkových zápisků odhaluje život světoběžníka, který se vedle vlastní vědecké dráhy stal také finským diplomatem a vyslancem v několika asijských zemích. Autoři filmu, kteří na AFO přijedou, však jeho osud zasadili obrazem do současnosti a formou cestopisu zachycují asijský svět tak, že se vnímání časových rozdílů stírá. Projekce je v Redutě od 19 hodin.

Zpět