Volte o víkendu senátory online. Doma, na chalupě nebo třeba na zahrádce

Repro: Žurnál UP
Pátek 22. květen 2020, 15:00 – Text: Ivana Pustějovská

Volno o nastávajícím víkendu je ideálním časem na přemýšlení. Třeba o budoucnosti Univerzity Palackého v Olomouci. Tu ovlivňuje Akademický senát UP. A senát zase můžete ovlivnit vy. Stačí se zapojit do právě probíhajících voleb nových členů tohoto nejdůležitějšího orgánu univerzity. Volby začaly v úterý 19. května a potrvají do pondělí 25. května. Letos se zcela poprvé konají online, takže volit můžete v pohodlí domova nebo třeba někde na zahrádce.

Několik základních informací pro zopakování: Volit mohou členové akademické obce, tedy studenti a akademičtí pracovníci. Volí se celkem 24 nových senátorů a senátorek, jejichž mandát je tříletý. Senátoři a senátorky jsou pro chod univerzity nesmírně důležití, právě oni totiž například rozhodují o rozpočtu školy, volí rektora a určují organizační podobu univerzity. Do tzv. velkého senátu se volí podle fakult – každá pak bude zastoupena dvěma akademiky a jedním studentem.

Za normální situace by se budoucí senátoři a senátorky ucházeli o hlasy voličů kontaktní kampaní, představovali by se na různých místech osobně, rozdávali by letáky. Letos je kvůli pandemii koronaviru vše jinak, ale to neznamená, že by nebylo možné se s kandidáty seznámit. Dokonce je to pro mnohé voliče pohodlnější. Kandidáti využívají sociální sítě a univerzita pak jejich jména nabízí na speciální volební stránce www.upol.cz/volby. Zde jsou také veškeré potřebné informace k volbám od toho, jak volit, čím volit, kdo může volit atd. Virtuální jsou i volební místnosti, do nichž vstoupíte – klidně i v papučích – přes odkaz na již zmíněných stránkách www.upol.cz/volby, případně přímo přes volební stránky nasevolby.upol.cz. Přihlášení je snadné, použijete stejné přihlašovací údaje jako do Portálu UP, STAGu, Moodlu, OBD atd.

Takže ještě jednou: pokud máte právo volit, využijte ho. Stačí notebook, tablet či mobil, funkční připojení k internetu, pár kliknutí a rázem spolurozhodujete o své univerzitě. Nenechte si šanci ujít.

Zpět