Zimní škola představí čínským studentům střední Evropu

Zimní škola začne v pondělí. Tematicky bude kopírovat loňskou zdařilou letní školu. Foto: Eva Hrudníková
pátek 18. leden 2019, 13:00 – Text: Eva Hrudníková

Dvě desítky čínských studentů mají před sebou čtrnáctidenní poznávání Olomouce a střední Evropy. Právnická fakulta a zahraniční oddělení UP pro ně připravily Winter School of Central Europe and European Integration, která začne v pondělí.

Tematicky bude zimní škola podobná loňské zdařilé letní škole. Tentokrát do Olomouce přijede třiadvacet studentů ze South-West University v Čchung-Čchingu. „Podnět k uspořádání přišel z čínské strany. Univerzita Palackého v rámci strategického rozvoje aktivity typu letních škol podporuje a posiluje. Univerzita v Čchung-Čchingu navíc již dlouhodoběji spolupracuje s naší univerzitou, a právě tento typ akcí by měl vztahy ještě posílit,“ řekl Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP.

Vzhledem k tomu, že studenti budou z nejrůznějších fakult, je hlavním cílem zimní školy seznámit je se střední Evropou v širším kontextu. Jednotlivé výukové bloky budou zaměřeny například na historii, umění a kulturu střední Evropy nebo na vznik, fungování a zahraniční politiku Evropské unie. Velkou část výuky pokryjí akademici z právnické fakulty. Studentům budou přednášet Lucie Tungul, Petra Měšťánková, Ondřej Filipec, všichni z katedry politologie a společenských věd, nebo Václav Stehlík z katedry mezinárodního a evropského práva. Doplní je Christopher Medalis, expert na internacionalizaci z rektorátu UP, a Chen Zhong, čínský ředitel Konfuciova institutu při UP.

Organizátoři připravili pro účastníky také pestrý doprovodný program. Stihnou se podívat do Vídně, do Prahy nebo pojedou na Dolní Moravu.

Čína už dlouhodoběji patří k zemím, o které má olomoucká univerzita velký zájem. S nabídkou letních škol pro čínské posluchače přišla poprvé před čtyřmi lety a od té doby zájem o ně neustále roste.