Životní příběh Václava Havla stále nabízí studentům poučení a inspiraci

Repro: KVH
Sobota 18. prosinec 2021, 7:00 – Text: Ivana Pustějovská

Před 10 lety, 18. prosince 2011, zemřel Václav Havel. Dramatik, disident, prezident, občan. A také čestný doktor Univerzity Palackého. Kromě okamžiků vzpomínání je po deseti letech možná zase čas se z jeho života něco naučit. Týká se to především generace studentů, které Havla nezažily nebo pouze okrajově. Právě pro ně připravila Knihovna Václava Havla speciální e-learningový projekt Každý může změnit svět.

Projekt uvozuje citát z Havlova Letního přemítání z roku 1991. „Škola musí vést mladé lidi také k sebevědomému občanství; nebudou-li se o politiku zajímat všichni, stane se doménou těch nejméně vhodných.“ Kurz je rozdělen do šesti lekcí: Mladý muž, Disident, Politický vězeň, Revoluční vůdce, Prezident, Občan. Lekce jsou chronologicky řazené. Videa kombinují mluvené slovo moderátorů – Emmy Smetany a Yemiho A.D. – s archivními materiály. Lekce jsou natočeny dynamickým stylem, mají výraznou grafiku i hudbu. A nabízejí i konkrétní příklady toho, jak Václav Havel chápal pojmy demokracie, občanská společnost a podobně. Nechybí ani vzpomínky pamětníků na někdejšího prezidenta, jako například bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové.

„E-learningový kurz Knihovny Václava Havla přibližuje zejména mladým lidem myšlenky a dílo Václava Havla s důrazem na oblast lidských práv, občanské společnosti a odpovědnosti. Jeho cílem je atraktivní formou, využívající možností moderních technologií, představit osobnost Václava Havla i její dobový kontext a ukázat smysluplnost a nadčasovost boje za lidskou svobodu,“ vysvětluje smysl kurzu Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla. Každý může změnit svět je výukový materiál, pracovat s ním mohou jak učitelé, tak studenti. K dispozici ke stažení mají pracovní listy, využít mohou i testy.

A když už budeme v tyto dny slyšet o Václavu Havlovi ze všech stran, což tak Havla i číst? A pokud nevíte, po jaké knížce zrovna sáhnout, možná se vám bude hodit inspirace ještě jedním projektem Knihovny Václava Havla. Pojmenovaný je jednoduše: www.cisthavla.cz. Nabízí sérii videí, které v době epidemie koronaviru natočily známé osobnosti samy na své telefony. Videa vznikala doma, na chalupách, na zahradách nebo v přírodě. Havla čte například Vojta Kotek, Daniela Kolářová, Kovy, Ivan Trojan a mnozí další. Dívejte se, poslouchejte, vzpomínejte.

Václav Havel a Univerzita Palackého

UP byla první vysokou školou v tehdejším Československu, která udělila Václavu Havlovi čestný doktorát. Stalo se tak 28. května 1990 a zasloužil se o to rektor Josef Jařab. Jeho vzpomínku na tyto události přinesl Žurnál Online zde.

Na UP máme také dvě trvalé připomínky Václava Havla: na nádvoří Zbrojnice jeho lavičku a na filozofické fakultě jeho posluchárnu.