Cena Václava Buriana nabídne poezii střední Evropy

Václav Burian. V textu foto ocenění.
Foto: Petr Palarčík, Cena Václava Buriana Olomouc.
Sunday 12 September 2021, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

V Olomouci na podzim opět zazní to nejlepší ze současné středoevropské poezie. Uskuteční se šestý ročník Ceny Václava Buriana Olomouc, akce připravované na počest olomouckého publicisty, básníka a polonisty. Výrazná postava zdejšího kulturního světa a absolvent Univerzity Palackého zemřel náhle v roce 2014. Cena připomíná jeho básnický odkaz i jeho vliv na zdejší kulturu a veřejný život.

Přehlídku pořádá Výbor pro Cenu Václava Buriana, Muzeum umění Olomouc/Trienále SEFO a Český rozhlas Olomouc. Výběr ze soudobé lyriky z Česka, Polska, Slovenska a Německa tradičně garantuje a vybírá mezinárodní porota ve složení Petr Borkovec, Leszek Engelking, Lena Dorn, Ján Gavura a Tomáš Tichák.

V kategorii Za poezii jsou nominováni: Sibylla Vričić Hausmann, básnířka a spisovatelka z Lipska, Silvia Kaščáková, básnířka, překladatelka a textařka vážné, gospelové i populární hudby z Ružomberoku, Ondřej Macl, básník, překladatel, literární kritik, performer a herec z Prahy, a Krzysztof Siwczyk, básník, esejista, literární recenzent, fejetonista a také filmový herec z hornoslezských Gliwic.

Cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převezme rakouský slavista, novinář, překladatel a spisovatel Martin Pollack z Vídně, vynikající znalec východoevropského kulturního prostoru 20. století.

„Přivítáme také loňské vítěze, které jsme kvůli lockdownu nemohli osobně pozvat, německou básnířku Dagmaru Kraus a vynikající polskou kulturní antropoložku, spisovatelku a zakladatelku prestižního nakladatelství Czarne Moniku Sznajderman,“ říká předseda Výboru pro Cenu Václava Buriana David Voda. Hlavní program – básnické čtení účastníků soutěže a debata porotců – se koná tradičně na sv. Václava od 15 do 18 hodin, tentokrát ve Velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc na Horním náměstí v Olomouci. Po besedě s Martinem Pollackem a Monikou Sznajderman proběhne vyhlášení výsledků básnické soutěže a laureáta Ceny diváků.

Kromě peněžní odměny a brože získá letos vítěz či vítězka básnického klání pozvání na básnické čtení v rámci Lyrikbuchhandlung na Lipském knižním veletrhu 2022 (ve spolupráci s nakladatelstvím hochroth Leipzig).

Cena Václava Buriana Olomouc navazuje na působení olomouckého novináře, polonisty a básníka Václava Buriana (1959–2014). Porota nominuje čtyři básníky z Polska, Slovenska, Česka a německojazyčné Evropy. Po autorském přednesu vždy veřejně diskutuje a v závěru hlasuje o vítězi, který získává brož a 1000 eur. Prvním laureátem v kategorii Za poezii se roku 2016 stal český básník Milan Děžinský, cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu získal polský bohemista, překladatel a publicista Aleksander Kaczorowski. V roce 2017 si ceny odnesli polský básník a překladatel Tomasz Różycki a slovensko-maďarský vydavatel a publicista László Szigeti. V roce následujícím byly uděleny dvě ceny Za poezii (Polákovi Jarosławu Mikołajewskému a Slovákovi Michalu Habajovi), v druhé kategorii uspěl polský bohemista, překladatel, disident a novinář Andrzej Jagodziński. Předloni získali ocenění berlínský básník a performer Max Czollek a ukrajinský romanopisec, novinář, rocker a bojovník za ukrajinskou demokracii a svobodu Jurij Andruchovyč. V loňském roce ocenění získaly německá básnířka Dagmara Kraus a polská kulturní antropoložka, spisovatelka a zakladatelka prestižního nakladatelství Czarne Monika Sznajderman (1959).

Více o literární tvorbě Václava Buriana najdete na stránce spisovatele.upol.cz.

Back