Ve výzkumné skupině Jagadeeshe Rajenahallyho, mimo jiné autora tří publikací v časopise Science, absolvoval letos tříměsíční doktorskou stáž materiálový chemik Vítězslav Hrubý. Výjezd do prestižního Leibnizova institutu pro katalýzu (LIKAT) mu umožnil projekt TECHSCALE vedený Michalem Otyepkou z CATRIN UP. Mladý vědec a student doktorského studia na Přírodovědecké fakultě UP se tam věnoval vývoji udržitelných materiálů pro katalýzu a testoval materiály na bázi fluorografenu vyvinuté v CATRIN.
„Především jsem se zaměřil na systémy s ukotvenými atomy kovů pro jednoatomovou katalýzu. Využíval jsem infrastrukturu institutu LIKAT umožňující reakce za vysokého tlaku. Byla to pro mě nová zkušenost, jelikož v CATRIN taková zařízení nemáme,“ uvedl Hrubý.
Ačkoliv do Rostocku odjížděl s plánem otestovat materiály připravené v CATRIN, následně se pustil i do syntézy dalších atomárních katalyzátorů. „Připravil jsem nový materiál s atomy železa vykazující slibnou aktivitu, ale bude nutné jej dále optimalizovat tak, aby byl stabilnější. Je to běh na delší trať, ale rád bych, aby z projektu vznikla společná publikace,“ objasnil doktorand.
Vedle možnosti vyzkoušet si unikátní infrastrukturu považuje za obrovský přínos navázání spolupráce nejen s Jagadeeshem Rajenahallym, jenž patří v oboru ke světové špičce, ale i s dalšími kolegy. Inspirativní pro něj bylo sledovat i odlišný přístup k výzkumu v oblasti katalýzy, který reaguje na potřeby chemického a farmaceutického průmyslu.
„Katalyzátory často připravují takzvaně na míru pro konkrétní reakce. Jejich postup je poněkud odlišný, většinou na bázi pyrolýzy organických molekul na odstranitelné porézní matrici. Následně provádějí pečlivý screening podmínek, kdy jsou díky důmyslnému vybavení schopni provádět až osm reakcí za vysokého tlaku najednou. Cílem je co nejrychleji získat potřebné informace, proto se po jejich analýze reakční směsi včetně testovaného katalyzátoru stávají odpadem. Často jsem tam slýchal výrok, že chemický výzkum produkuje dvě věci – výsledky a odpad. I to pro mě bylo velmi poučné a inspirativní,“ doplnil.
„Mám velkou radost, že projekt TECHSCALE z Operačního programu Jan Amos Komenský umožnil dalšímu studentovi Univerzity Palackého v Olomouci získat cenné zkušenosti v zahraničí, osvojit si nové dovednosti, přivést zpět cenné znalosti, navázat kontakty s prestižním pracovištěm a přispět k posílení mezinárodní spolupráce. Právě podpora výzkumu a vzdělávání mladé generace je podle mého názoru jedním z klíčových přínosů tohoto programu pro budoucí rozvoj celé České republiky. Rád bych také zdůraznil, že náročný interdisciplinární výzkum, kterým posouváme technologie za hranice nanosvěta, nelze uskutečňovat v izolaci. Naopak, je to široká spolupráce, co nám umožňuje rychlejší a efektivnější posun vpřed,“ dodal školitel studenta Michal Otyepka.
Nyní mladého vědce čeká dokončení studijních povinností a obhajoba dizertační práce. Poté by však ve spolupráci s německými kolegy pokračoval a v rámci mobilit projektu TECHSCALE si práci v jejich laboratořích zopakoval.