Energeťáky do rukou školáků nepatří. Výzva reaguje na data HBSC studie

Ilustrační foto: ChatGPT
Tuesday 23 June 2026, 12:00 – Text: (vim)

Pravidelná konzumace energetických nápojů představuje ohrožení zdraví dětí, přispívá k obezitě a poruchám spánku. Nejen na základě dat studie HBSC garantované v ČR týmem odborníků z Univerzity Palackého proto organizace Ministr zdraví společně s dalšími organizacemi spustila veřejnou výzvu požadující omezení prodeje těchto nápojů pro osoby mladší 16 let. Výzva je k podpisu otevřena všem – od laické veřejnosti přes odborníky až po volené zástupce, kterým leží na srdci zdravý vývoj dětí.

Spotřeba energetických nápojů mezi dětmi v České republice dosahuje alarmujících čísel. Podle dat studie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children), která se zaměřuje na zdraví, životní styl a jejich sociální determinanty mezi školáky ve věku 11, 13 a 15 let, pije energetický nápoj alespoň jednou týdně téměř 20 % českých školáků, přičemž v absolutních číslech hovoříme o zhruba 70 000 dětech ve věku 11 až 15 let, které tyto nápoje konzumují opakovaně několikrát týdně.

Zjištění studie ukazují i propojení konzumace energetických nápojů s dalšími návykovými látkami. „Časté popíjení energetických nápojů se váže k dalším faktorům charakteristickým pro rizikové chování školáků. Ve skupině dětí se zvýšenou spotřebou energetických nápojů tak najdeme významně více kuřáků nebo konzumentů alkoholických nápojů,“ uvedl Michal Kalman, hlavní řešitel studie z Institutu sociálního zdraví (OUSHI) Cyrilometodějské teologické fakulty UP. Jak dodal, nyní dochází ke sběru nejnovějších dat, jejichž výsledky i v oblasti energetických nápojů budou postupně představovány od podzimu.

Konzumaci senergy drinků a slazených nápojů se věnoval tento report HBSC studie.

Podle Martiny Bulánkové, ředitelky nezávislého expertního think tanku Ministr zdraví, dosavadní data hovoří jasně. „Nic jako bezpečné množství energetického nápoje pro děti neexistuje. Přesto jsme v situaci, kdy si dvanáctileté dítě běžně může koupit půllitrovou plechovku, která obsahuje i 160 miligramů kofeinu, což odpovídá dvěma průměrným espressům.“

Následky se pro dětský organismus mohou projevovat mj. silným třesem, záchvaty úzkosti, tachykardií a problémy se spánkem. Tyto negativní dopady se přelévají i do školního prostředí. Zahraniční i tuzemské analýzy spojují nadměrnou konzumaci energetických nápojů u dětí se zhoršeným well-beingem, depresivními stavy a častějšími sklony k rizikovému chování.

Proto Ministr zdraví společně s Asociací ředitelů základních škol ČR, Unií rodičů a Národní sítí Zdravých měst ČR spustila výzvu, která žádá zavedení věkové hranice 16 let pro prodej energetických nápojů. Celé znění výzvy je k dispozici zde, k podpoře výzvy se pak můžete přihlásit prostřednictvím tohoto formuláře.

„Zdraví dětí je bez debaty priorita. A data jasně ukazují, že neomezená dostupnost energetických nápojů má na zdraví negativní dopady. Jsem proto jednoznačně pro nastavení systémových změn, které dostupnost i propagaci energetických nápojů směrem k dětem omezí. Zároveň si myslím, že by samy děti měly mít možnost se do této diskuze zapojit,“ uzavřel dětský ombudsman Martin Beneš.

Back

Privacy settings

We use cookies and any other network identifiers on our website that may contain personal data (e.g. about how you browse our website). We and some of the service providers we use have access to or store this data on your device. This data helps us to operate and improve our services. For some purposes, your consent is required to process data collected in this way. You can change or revoke your consent at any time (see the link at the bottom the page).

(Essential cookies enable basic functions and are necessary for the website to function properly.)
(Statistics cookies collect information anonymously. This information helps us to understand how our visitors use our website.)
(They are designed for promotional purposes, measuring the success of promotional campaigns, etc.)