Knihovna UP: Zamilujte si elektronické informační zdroje

Grafika: Knihovna UP
Monday 22 February 2021, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Informace jsou základem studia. Kde je vyhledat? Kde najít potřebné články a odborné texty? Na tyto i další otázky odpoví všem zájemcům Týden s elektronickými informačními zdroji online (EIZ), který již počtvrté připravila Knihovna UP a který dnes začíná.

Knihovnický informační týden se ponese v duchu hesla: Týden s EIZ online: Láska bez omezení. Letošní slogan doplňuje už tradiční láskyplné knihovnické moto I LOVE E-ZDROJE UPOL. „Naším cílem je propagace a podpora elektronických informačních zdrojů, především pak portálu ezdroje.upol.cz, na kterém mohou studenti i akademičtí pracovníci nalézt všechny e-zdroje, které pro ně Univerzita Palackého předplácí,“ vysvětlila Kristina Mikešová, vedoucí oddělení bibliograficko-informačních služeb Knihovny UP. Jak zdůraznila, v tomto roce je nabídka o to důležitější, že přichází v době distanční výuky a omezeného provozu knihoven. E-zdroje jsou přitom k dispozici stále. Jen je potřeba vědět, jak s nimi pracovat.

Knihovna proto připravila bohatý online program, jehož součástí jsou například webináře či soutěž. Zájemci se mohou zúčastnit nejen obecných webinářů, kde se naučí tipy a triky, jak vyhledávat, jak správně používat klíčová slova a podobně, ale v nabídce jsou i školení zaměřená na konkrétní specializace, jako je představení databází pro humanitní studia nebo pro lékařské obory.

„Snažíme se  ukázat, jak snadno a rychle mohou získat odborné e-články, e-knihy a další záznamy v elektronické podobě relevantní pro jejich studium či výzkum. Povedlo se nám také pro naše studenty a akademiky získat množství zkušebních přístupů k prestižním elektronickým časopisům,“ doplňuje Kristina Mikešová a dodává, že jednou z hlavních e-novinek letošního roku je přístup k platformě SAGE Journals HSS Package a k databázi Statista. „Pro přírodovědné obory se podařilo získat rozšíření platformy SciFinder-n a aktuálně jednáme o rozšíření přístupu k online knihovně BOOKPORT. Už teď můžeme slíbit, že v průběhu roku bude podobných e-novinek postupně přibývat.“

Aktuální informace k Týdnu s EIZ sledujte ve facebookové události nebo ve skupině I LOVE E-ZDROJE UPOL.

Soutěž

Po celý Týden s EIZ bude na facebookové skupině I LOVE E-ZDROJE UPOL probíhat soutěž s e-zdroji. Od pondělí 22. 2. do pátku 26. 2. bude každý den v 9:00 zveřejněn jeden soutěžní příspěvek a spolu s ním i soutěžní otázka nebo úkol. Zapojit se do soutěže bude možné i zpětně až do neděle 28. 2. do 20:00. První březnový týden budou z jednotlivých soutěžních dní vylosováni výherci, pro které má knihovna  nachystány praktické ceny od poskytovatelů našich e-zdrojů. Těšit se můžete na propisky, bloky, hrnky na kávu i něco sladkého.

Back