Medici zvou na akci Světový den diabetu 2017: Přijďte se informovat o cukrovce!

Repro: Žurnál UP
Thursday 9 November 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Získat informace o prevenci cukrovky a poradit se o jejích komplikacích, nechat si změřit hladinu cukru v krvi nebo se proběhnout olomouckými parky – to vše i další akce nabídne letošní program Světového dne proti diabetu, který pro širokou veřejnost připravili studenti lékařské fakulty. Osvětová akce se jako součást celosvětové kampaně uskuteční v úterý 14. listopadu od 14 do 18.30 v obchodním centru Šantovka a ve Smetanových sadech. 

Budoucí lékaři z olomoucké pobočky studentské organizace International Federation of Medical Students' Associations (IFMSA) přivítají návštěvníky v několika stáncích, kde jim spočítají BMI a změří hladinu cukru nebo krevního tlaku. Zájemci se v rámci bezplatného poradenství také dovědí o rizicích diabetu, jeho následcích i komplikacích.  

„Zvlášť bude vyhrazen také stánek pro ženy, které trpí diabetem a chystají se otěhotnět.
Připravena bude i skupinka fyzioterapeutů, která seznámí s doporučenými cviky a metodou správné chůze. S tou rovněž poradí zástupci sdružení Radost z pohybu při fakultě tělesné kultury. Chybět nebude ani stánek s první pomocí a pro naše nejmenší chystáme dětský koutek s operací medvídka. Jako hosta přivítáme organizaci Loono, která bude veřejnost informovat o prevenci rakoviny prsou a varlat,“ doplnila programovou nabídku Gabriela Matznerová, studentka všeobecného lékařství a členka olomoucké pobočky studentské organizace IFMSA. 

Osvětovou kampaň budou moci podpořit také sportovně zdatní návštěvníci, pro které se od 17 hodin otevřou trasy Běhu proti diabetu ve Smetanových sadech. Závodníci si budou moci vybrat úseky dlouhé 1 a 5 km. Pro vítěze jsou připraveny zajímavé ceny.

Světový den diabetu je projekt mezinárodní diabetologické federace (IDF), z jejíž iniciativy se na celém světě pořádají pro širokou veřejnost akce zaměřené na rozšíření povědomí o problematice cukrovky a na podporu lidí, u kterých byla diagnostikována. Termín 14. 11. byl stanoven jako připomínka dne narození objevitele insulinu Fredericka Bantinga, nositele Nobelovy cenu za fyziologii z roku 1923.

Mezinárodní organizace IFMSA (International Federation of Medical Students Associations) zastřešuje 117 členských organizací s více než 1,2 miliónem studentů lékařství ze 101 zemí. Jejím základním posláním je prohloubit spolupráci mezi studenty medicíny v jednotlivých zemích, přispět k rozvoji jejich schopností a dovedností i k povědomí o zásadních problémech zdraví ve světě. V České republice působí její pobočky při českých a moravských lékařských fakultách v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě a Olomouci.

Back