Nerozhodujeme jen o nás samotných, není nad čím váhat, vyzývá k účasti ve volbách rektor Univerzity Palackého

Ilustrační grafika: Žurnál UP
Friday 8 October 2021, 10:45 – Text: (eh)

O nadcházejícím víkendu se rozhodne o novém složení dolní komory Parlamentu České republiky na příští čtyři roky. Volby do poslanecké sněmovny proběhnou v pátek 8. října a v sobotu 9. října a jejich výsledek bude mít zásadní vliv na směřování naší země v dalším období.

„Neměli bychom rezignovat na naši úlohu v zastupitelské demokracii a měli bychom si stále připomínat, že svobodné volby nejsou ani dnes všude ve světě samozřejmostí. Nikdo z nás by neměl promarnit příležitost volit a aktivně se podílet na utváření budoucnosti naší země, každý hlas je důležitý,“ vyzývá k účasti ve volbách rektor Univerzity Palackého Martin Procházka.  

„Už mnohokrát jsme měli možnost se přesvědčit, že rozhodnutí politiků mají dopady nejen na životy, které aktuálně žijeme, ale rovněž na budoucnost dalších generací, které přijdou po nás. Daleko tak překračují rámec čtyřletého období, pro které od nás dostávají mandát. Aktivní účastí ve volbách tak nerozhodujeme jen o nás samotných, ale především o našich dětech. To bychom si všichni při vstupu do volebních místností měli uvědomit a podle toho také hlasovat,“ připomněl rektor Martin Procházka. 

Univerzity podle jeho slov musejí aktivně bránit demokracii a svobodu, i to je důležitá role, kterou vysoké školy na celém světě mají. „Studenti i zaměstnanci mohou v tomto směru pomoci naplnit tuto roli univerzity rovněž tím, že budou pozitivně ovlivňovat své okolí, které třeba nad účastí ve volbách ještě váhá. Chceme-li nadále žít v demokratické společnosti a chceme-li svobodu a nezávislost uhájit i pro naše děti, není nad čím váhat,“ doplnil rektor Univerzity Palackého. Zároveň připomněl, že právě v tomto týdnu by oslavil své nedožité 85. narozeniny prezident Václav Havel. „Pro situaci, v níž se nacházíme, mi přijde přiléhavý jeho citát: ‚Lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu.‘ Jeho slova jsou i dnes stále stejně naléhavá a aktuální,“ dodal rektor Martin Procházka.

Back