Nový UPstream: Univerzita na vlastní oči. Díky videím

Repro: Žurnál Online
Sunday 21 February 2021, 9:00 – Text: Ivana Pustějovská

Vše na jednom místě, přehledné, snadno dostupné, aktuální. To je nový web Univerzity Palackého UPstream, který bude sloužit jako originální databanka všech univerzitních a fakultních videí. Současně bude i místem, které návštěvníky upozorní na živé přenosy například koncertů nebo přednášek a nabídne i aktuální kalendárium akcí.

Univerzita zpřístupňuje web UPstream v čase, kdy se kvůli pandemii nového typu koronaviru přenesla velká část akcí do virtuálního prostoru. Chce tak studentům, akademikům i veřejnosti na jednom místě představit celou šíři aktivit, které dělá i v nynější složité době. Zároveň jim chce i ušetřit čas často složitým vyhledáváním na různých webových stránkách.

UPstream je členěn do několika kategorií, první z nich jsou UP eventy, kde najdete záznamy​, streamy a aftermovies ze společenských, kulturních a vzdělávacích akcí univerzity. Dalšími kategoriemi jsou  #jsmeUP nabízející širokou škálu témat spojených s univerzitní komunitou, UPsolvent se záznamy přednášek významných absolventů, UP sport (záznamy a streamy sportovních aktivit a utkání univerzitních týmů), A15 (série krátkých studentských videí, v nichž akademici představují své obory) nebo kategorie věnovaná Dni otevřených dveří a Noci vědců. Svou vlastní kategorii mají i jednotlivé fakulty a v budoucnu jistě mnohé další kategorie přibydou například v souvislosti s tématem popularizace vědy nebo činností studentských spolků.

Na stránce jsou i přehledné Události, tedy pozvánky na nadcházející dění, které se odehraje na univerzitě nebo s ní má nějakou spojitost, a chronologický Archiv s vyhledáváním. Šikovná vychytávka je u záložky Živě – pokud bude návštěvník zrovna surfovat na stránce, blikající červená ho upozorní, že probíhá aktuální přenos, který by si neměl nenechat ujít.

Back