Pedagogická fakulta odhaluje, jak pracují Prevíti na síti

Ilustrační foto: E-Bezpečí
Wednesday 24 November 2021, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Prevíti na síti, tak se jmenuje nový seriál zaměřený na nejčastější podvody na internetu. Pro nejširší veřejnost ho formou instruktážních videí připravil projekt E-Bezpečí Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

Online podvody jsou fenoménem dneška. Anonymní svět internetu nabízí podvodníkům nejednu příležitost, jak přijít k penězům, aniž by museli vstát od klávesnice monitoru. Stačí jim získat osobní údaje, informace o účtech, platebních kartách a podobně. To vše jim přitom často poskytujeme sami, když reagujeme na „výhodné“ nabídky a podobně. „Náš seriál je určen především starším uživatelům internetu, kteří si občas nedokážou uvědomit, jaká rizika na ně na síti číhají. Především pro ně jsme připravili soubor videí, ve kterých představíme nejčastější podvody a techniky, které podvodníci využívají. Zájemci jednotlivé díly seriálu najdou na YouTube kanále našeho projektu E-Bezpečí a na našem Facebooku či Twitteru,“ řekl Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty UP.

Jak připomněl, kybernetická kriminalita stále roste. „Podvody v online prostředí patří k nejrozšířenějším typům kyberkriminality – přes padesát procent této trestné činnosti ohlášené policii představuje jednání, při kterém byly někomu ukradeny peníze nebo citlivé údaje, například údaje o platebních kartách atd. Na druhém místě policejních statistik je tzv. hacking neboli neoprávněný přístup k počítačovému systému či nosiči informací. V praxi to znamená, že někdo pronikl do počítačové sítě nějaké firmy či instituce a napadl jejich systém například virem, odcizil data a podobně,“ uvedl Kamil Kopecký.

Protože podvody jsou nejčastějším kyberzločinem, E-Bezpečí zaměřilo svou pozornost právě na ně. Jednotlivé díly obsahují jejich ukázky i rady, nač si dávat pozor a jak se kyberútočníkům bránit. „Na úvod chceme uživatelům připomenout, že musí svůj počítač či jinou techniku chránit, mít ji dobře technicky zabezpečenou, pravidelně ji aktualizovat, používat antivir. Stejně tak je potřeba dodržovat bezpečnostní standardy, používat silná hesla a podobně,“ vysvětlil Kamil Kopecký.

Úvodní díl seriálu popisuje, co to je phishing, spear phishing, whaling nebo třeba vishing. Na konkrétních příkladech demonstruje, jak podvodníci napodobují například oficiální e-mailovou komunikaci zavedených bank či jiných institucí. Nepozorný adresát jim pak svěří své osobní údaje. Kamil Kopecký varuje, že nejde o plané hrozby. Se spear phishingem – tedy útokem zaměřeným na různé organizace – mají v poslední době zkušenosti i některé tuzemské nemocnice a další instituce. Pachatelé se snaží ochromit systém a za jeho obnovení obvykle požadují výkupné.

V dalších dílech seriálu Prevíti na síti je pak řeč o podvodné reklamě nebo o skupině online podvodů tzv. scamu, který využívá e-mailové spamy či internetové seznamky. „Online seznamky jsou v současnosti velmi populární a jsou využívány jak mladými, tak i staršími uživateli internetu. Bohužel jsou také infiltrovány osobami, které se netouží seznámit, ale vylákat z nás nemalé finanční prostředky. Velmi často zde dochází k tzv. romance scamu, podvodu, ve kterém pachatel předstírá, že s námi chce navázat romantický vztah. Ve skutečnosti mu však jde především o naše peníze. Využívá nejrůznějších smyšlených historek, které nás mají přesvědčit, abychom mu skutečně naše finance poskytli. A právě tomuto tématu věnujeme jeden z dílů,“ dodává Kopecký.

Cyklus Prevíti na síti bude doplněn také o živý stream a podcast, ve kterém vystoupí policejní vyšetřovatelé, kteří se na odhalování podvodné činnosti zaměřují a kteří popíší aktuální případy podvodného jednání, se kterým se ve své praxi setkávají. Na co je důležité upozornit je fakt, že velká část podvedených nikdy nenahlásí, že byli podvedeni. Podle vyjádření majora Václava Píseckého z Krajského ředitelství policie Hlavního města Prahy podvodné jednání nahlásí policii zhruba každý desátý podvedený a lidé se mnohdy stydí přiznat před ostatními, jak naivní byli nebo jak hloupě se nechali napálit.

„Celkem máme připraven materiál zhruba na deset dílů, v současnosti se věnujeme např. podvodům spojeným s m-platbami (platbami pomocí mobilních telefonů), k dalším tématům bude patřit např. sextortion (vydírání s využitím sexuálních materiálů), ke kterému v posledních letech dochází prostřednictvím podvodného spamu, vysvětlíme si, co je to tzv. wangiri, nebudou chybět ani různé druhy podvodů spojených s online hrami, jejichž terčem se často stává mladší publikum,“ dodává Kopecký.

Seriál Prevíti na síti si můžete přehrát na YouTube zde, kde si můžete přihlásit i odběr.

Back