Pevnost poznání připomene odkaz Václava Havla

Výstavu již bylo možné zhlédnout v Uměleckém centru UP. Kdo nestihl, může nyní vyrazit do Pevnosti poznání.
Foto: Lumír Kantor
Wednesday 1 July 2020, 12:00 – Text: Martina Vysloužilová

Odkaz prezidenta Václava Havla si mohou o letních prázdninách připomenout návštěvníci Pevnosti poznání na výstavě s názvem Václav Havel – Politika a svědomí. Od soboty 4. července bude v interaktivním muzeu vědy ke zhlédnutí šestadvacet panelů, na nichž jsou zachyceny slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Expozici připravil Ústav pro studium totalitních režimů ČR ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla.

Citáty doprovázejí fotografie, které podtrhují naléhavost výzev pro Evropu a svět. „Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“ řekl autor koncepce výstavy Jan Hron.

Výstava vznikla k nedožitým osmdesátinám Václava Havla a byla poprvé uvedena v Praze v dubnu 2016. Záhy po své premiéře obletěla celý svět. V Olomouci se objevila také v Uměleckém centru Univerzity Palackého, kde ji organizátoři instalovali při příležitosti 30. výročí udělení čestného doktorátu Univerzity Palackého Václavu Havlovi.

Záštitu nad výstavou v Olomouci převzal senátor Lumír Kantor. „Považuji za důležité šířit stále aktuální myšlenky Václava Havla. Je mi ctí, že po světových metropolích, jako jsou New York, Curych či Sofie, seznamujeme s výstavou také Olomouc,“ řekl Lumír Kantor.

„Jako kluka mě formovala ta náhle proudící, sametová, pozitivní energie, jíž byl Havel představitelem. Vždy jsem si na něm nesmírně vážil inteligence, humoru, nadhledu a pokory. Jsou to vlastnosti, které nejsou u politiků běžné. A vlastně ani u jiných osobností společenského života. Je to jeden z mála Čechů, který inspiroval a nadchl v podstatě celý svět. Václav Havel představoval hodnoty, na kterých byla vybudována i Pevnost poznání. Proto je nám nesmírnou ctí připomenout formou výstavy jeho odkaz,“ sdělil ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek.

Fotografie budou v popularizačním centru Přírodovědecké fakulty UP k vidění do konce srpna vždy v otevírací době muzea. Pak se přestěhují do škol a kulturních center. V závěru výstavy připravuje tým Pevnosti poznání cyklus vzdělávacích workshopů a přednášek.

Back