Zájem o Noc vědců roste, fakulty zaplnily tisíce lidí

Páteční večer patřil Noci vědců.
Fotogalerie: Eva Hobzová, Martin Višňa, Velena Mazochová
Monday 3 October 2016, 10:30 – Text: (red)

Téměř pět tisíc návštěvníků potvrdilo vzrůstající oblibu Noci vědců v Olomouci. Populárně naučný program pro ně v pátek připravilo šest fakult Univerzity Palackého i olomoucká fakultní nemocnice. Atraktivní program si zájemci mohli vychutnat od šesti večer až do půlnoci.

 „Jsme velmi rádi, že se Olomoučané zajímají o ‚svou‘ univerzitu a její činnost. Rok od roku se jim také snažíme nabídnout bohatší a atraktivnější program a velmi nás těší především dětští návštěvníci, kteří se tímto zábavným způsobem blíže seznámí s různými vědeckými disciplínami a možná v nich i díky tomuto jinému pohledu najdou v budoucnu větší zalíbení,“ podotkla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.     

Fronty u laserové střelnice i pokusů

Doslova ve švech praskala například hlavní budova přírodovědecké fakulty. Během večera se u více než dvacítky stánků vystřídalo nejméně 1500 návštěvníků. Děti neváhaly čekat dlouhé fronty třeba u laserové střelnice nebo u chemických pokusů. Zaujaly i masožravé rostliny, hlavolamy, hrátky se světlem či nanočásticemi, plno měla i hlavomorna. Zájem vzbudily také záběry dronu, které ukázaly, jak budovu fakulty a její prosklené plochy, dnes už na nejrizikovějších místech opatřené kontrastními foliemi, vidí ptáci. Na nezájem si nemohli stěžovat studenti a vědci u žádného ze stánků.

„Přišla jsem se synem a jsem nadšená. Ve škole ho fyzika moc nebaví, tady se mu ale moc líbily optické pokusy. Skvělé je zejména to, že děti jen nepřihlížejí, ale spoustu věcí si mohou samy vyzkoušet,“ shrnula své dojmy Pavlína Sedláčková.

Tahákem byli netopýři

V interaktivním muzeu vědy Pevnosti poznání to nejvíce vřelo mezi sedmou až devátou hodinou večer. Celkem jeho branami prošla tisícovka zvídavých návštěvníků. Pozornost strhávaly komentované ukázky krmení netopýrů a především jejich bezprostřední pozorování v Bezručových sadech. Okřídlení tvorové dominovali i tematické videoprojekci promítané přímo na stěnu muzea. „Povídání o netopýrech mě bavilo nejvíce, bylo to lepší než někde v zoo, tolik se toho člověk nedozví snad ani z knížky," prozradil s úsměvem čtrnáctiletý Martin Konšel

Velký zájem vzbudily prezentace novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice či Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Katedra botaniky zase nepřetržitě předávala mnohdy opomíjené, přitom mimořádně důležité vědomosti o jedovatých rostlinách na našem území. 

Od (ne)bezpečných bakterií k léčbě a záchraně života

Do světa bakterií a buněk se vydali návštěvníci lékařské fakulty, kteří si v bezpečí moderních mikrobiologických a histologických laboratoří prohlédli mikroskopické preparáty a reálné původce nejrůznějších onemocnění. Stovky zájemců si nenechaly ujít ani příležitost vyzkoušet si na sofistikovaných simulátorech léčbu pacienta, napíchnout žílu k odběru krve, „asistovat“ při vedení porodu či záchraně života nebo získat názorné informace o vlivu kouření na lidské zdraví a prohlédnout si detaily plicních buněk. Pro návštěvníky starší deseti let se opět otevřelo také unikátní Anatomické muzeum. „Jsem tady s malým bratrancem a moc se mi to líbí. Byli jsme teď ´mikroskopovat´, ještě jsme chtěli zkusit odběry na simulátorech a aplikování injekcí, bohužel jsme nevěděli, že je třeba se předem objednat,“ zalitovala Magdalena Bryksová.

Tvořivost a virtuální realita

Z více než 30 výtvarných workshopů a naučných aktivit si vybírali návštěvníci všech věkových kategorií na pedagogické fakultě. Bezpečně si poradili s pilkami, vrtačkami či pájkami, vyzkoušeli vázat uzly, zapojit elektrické obvody nebo vyrobit hudební nástroj z odpadového materiálu. Někteří si domů odnášeli vlastnoručně vyrobené originální lampiony, origami či svíčky. „Chodíme sem pravidelně, letos jsme vzali i malou dcerku od sousedů, aby si to taky vyzkoušela. Je to perfektní akce, doporučujeme ji všude,“ neskrývala nadšení Eva Falesová.

Od zábavného luštění matematických hlavolamů nebo prohlídky robotů  z lega  se návštěvníci mohli přenést do virtuální reality a v laboratoři projektu E-bezpečí si vyzkoušet třeba chytré brýle Google Glass nebo Oculus imitující zážitek z jízdy na horské dráze.

Úžasné BALUO

V  Aplikačním centru BALUO, unikátním sportovně-vědeckém komplexu fakulty tělesné kultury, přivítali na 500 návštěvníků, většinou rodiny s dětmi. Zatímco děti táhly spíše sportovní aktivity, zejména lezecké stěna a skoky na trampolíně, rodiče se zajímali hlavně o diagnostické testy, kdy si mohli nechat změřit například tělesné složení, pohyblivost v kloubech nebo zatížení chodidel.

To paní Marta a Alena, které do centra dorazily ještě před startem akce, měly jinou motivaci. „Chtěly jsme se podívat, jak to všechno vypadá, jak to funguje, abychom byly v obraze, až za námi přijedou známí zdaleka, a mohly se chlubit, co tu všechno máme. A je to úžasné, velice se nám tu líbilo,“ uvedla paní Marta.

S Willy Fogem kolem světa, s Biblí i pod hladinu

Za přírodou, kulturou i kulinářskými specialitami vzdálených zemí se vydali světoběžníci, kteří na cyrilometodějské teologické fakultě využili nabídky dočasné „cestovní kanceláře“ a s palubním či lodním lístkem se rozjeli do některého ze světadílů nebo přímo na cestu kolem světa. Prováděly je studentky, které absolvovaly praxi v Gruzii, Indii nebo Keni. „Pro získání ´jízdenky´ museli zájemci správně přiřadit vlajky k názvům států, zvládnout používání čínských hůlek nebo alespoň odhadnout, k čemu slouží vybrané domorodé předměty. Všechny aktivity souvisí s naším oborem mezinárodní charitativní a sociální práce,“ vysvětila studentská organizátorka Noci vědců na teologické fakultě Marcela Krejčí.

Občerstvení našli „cestovatelé“ ve stánku s fair trade výrobky, ve fakultní kapli, mimořádně otevřené pro veřejnost, mohli načerpat duchovní posilu. Pro zvlášť „nebezpečné“ cesty za exotikou byla připravena speciální outdoorová „Bible do nepohody“, opatřená povoskovanou vazbou i stránkami, kterými lze listovat pod vodní hladinou.

Back