Atletický přebor ovládla Kristýna Klimešová a Jakub Héža

Děkan FTK UP Michal Šafář (uprostřed) s nejlepšími atlety přeboru Kristýnou Klimešovou a Jakubem Héžou.
Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 27. duben 2023, 12:00 – Text: Martin Višňa

Studený vítr provázel jinak prosluněný letošní ročník Přeboru Univerzity Palackého v atletice, který je tradičně zahajovacím závodem atletické sezony na Olomoucku. Do jednotlivých disciplín se zapojilo přes 250 závodníků. Nejlepší atletkou byla vyhlášena Kristýna Klimešová, nejlepším atletem pak Jakub Héža, oba získali Cenu děkana v podobě mimořádného sportovního stipendia.

Kristýna Klimešová, studující Aplikovanou fyzioterapii na FTK UP, stanula na stupních vítězů jednotlivých disciplín hned čtyřikrát. Vybojovala druhé místo v běhu na 400 metrů a ve skoku dalekém, byla také členkou stříbrné štafety. Nejlepší ženský výkon přeboru po bodovém přepočtu předvedla v běhu na 100 metrů, ve kterém zvítězila s časem 12,92 sekundy.

„Byly to první závody po poměrně dlouhé době, takže jsem ráda, že to takto dopadlo a také že jsme si je s kamarády mohli užít. A co se týče nejlepšího času na stovce, to mi dobře foukalo do zad,“ uvedla Kristýna Klimešová.

„Za Cenu děkana jsem rád, ale z výkonu jsem trochu nešťastný. V té zimě a při to dlouhém čekání to bylo těžší. Ještě před ostrými pokusy jsem kouli vrhal kolem osobáku, ale později to v té zimě už moc nešlo. S diskem jsem ale spokojený a celkově si myslím, že to byl super závod. A doufám, že v dalších už to půjde jen líp a líp,“ řekl Jakub Héža, student FTK UP, který zvítězil ve vrhu koulí s výkonem 16,45 metru a hodu diskem s výkonem 48,57 metru. Nejlepším atletem přeboru byl vyhlášen i vloni.

Mezi ženami se blýskla také například Blanka Tomášková z FF UP, vítězka ve vrhu koulí a hodu diskem, nebo Barbora Mitevová z FTK UP, která brala první místo ve skoku dalekém a také jako členka běžecké štafety. V mužské kategorii hned čtyři medaile získal Vojtěch Drga, studující tělesnou výchovu a češtinu pro vzdělávání, a sice za vítězství v běhu na 400 metrů, druhá místa v běhu na 100 a 150 metrů a třetí místo ve štafetách. Dvě zlaté medaile ve sprintech vybojoval Petr Hudeček z FTK UP.

Celkem se soutěží letošního Přeboru UP v atletice zúčastnilo přes 250 závodníků, nejen studentů UP, ale i členů několika atletických klubů, zejména pak Atletického klubu Olomouc, a to i v žákovských kategoriích.

„Letošní ročník přeboru pořádali studenti FTK UP v rámci předmětu Management atletických soutěží a myslím, že se jim to povedlo poměrně dobře, byť ze začátku organizaci provázely některé chyby. Sportovní výsledky byly ovlivněny poměrně velkou zimou, nicméně i přesto bylo dosaženo velmi solidních výkonů na to, že se jednalo o první závody letošní atletické sezony. Zároveň přebor posloužil i jako kvalifikace nejlepších atletů z UP pro České akademické hry, které letos v září pořádáme,“ zhodnotil ředitel závodu Vítězslav Prukner z katedry sportu FTK UP.

Kompletní výsledky Přeboru UP v atletice 2023 jsou k dispozici zde.