CATRIN a ICN2 položily základy vědecké spolupráce

Memorandum podepsali ředitel CATRIN Pavel Banáš (vlevo) a ředitel ICN2 Pablo Ordejón.
Foto: archiv CATRIN
Úterý 17. květen 2022, 10:00 – Text: Martina Šaradínová

Memorandum o spolupráci podepsali 10. května ředitelé CATRIN Univerzity Palackého a Katalánského institutu pro nanovědy a nanotechnologie (ICN2). Zavazují se v něm k vědecké spolupráci, výměně znalostí i výzkumných pracovníků. Podpisu dokumentu předcházel dvoudenní workshop zaměřený na řadu témat z oblasti nanověd a nanotechnologií.

„Cílem dohody je podpořit spolupráci a výměnu znalostí mezi CATRIN a ICN2. Oba ústavy budou vytvářet společné projekty, identifikovat vhodné možnosti financování, usnadňovat mobilitu hostujících vědců a studentů a společně organizovat vědecké semináře a konference,“ uvedl ředitel CATRIN Pavel Banáš, který memorandum podepsal spolu s ředitelem ICN2 Pablem Ordejónem. Dohoda je uzavřena na pět let, zúčastněné strany ale věří, že vzájemná kooperace přesáhne toto první období.

O navázání oboustranně prospěšné spolupráce se významně zasadili Michal Otyepka a Radek Zbořil z CATRIN a vedoucí skupiny ICN2 Nanobioelectronics and Biosensors Group Arben Merkoçi, jenž s olomouckými kolegy spolupracuje dlouhodobě. Memorandum podpořila i vedoucí rozvoje strategie ICN2 Margarita Navia. „Tato dohoda přispívá k rozšíření hranic ICN2 a k úsilí o internacionalizaci, kterou v současné době podstupujeme v rámci naší institucionální strategie na období let 2021 až 2024,“ uvedla.

O možnostech spolupráce hovořili zástupci obou institucí i během dvoudenního workshopu, který uspořádal ve svých prostorách ICN2. Setkání začalo návštěvou laboratoří, v nichž měli výzkumníci z CATRIN příležitost setkat se s několika vedoucími vědci ICN2 a seznámit se s vybavením pracoviště. Poté se uskutečnily čtyři přednáškové bloky věnované výzkumným směrům obou vědeckých center. Prezentace se zaměřily zejména na nové technologie založené na grafenu a dalších 2D materiálech pro využití v nanomedicíně, energetice a životním prostředí.

„Během workshopu jsme identifikovali řadu témat, která bychom rádi řešili společně, především v oblasti úpravy vody, pokročilých nízkorozměrných materiálů pro elektronické a magnetické aplikace a také technologií souvisejících s ukládáním energie a sběrem sluneční energie,“ komentoval program Zbořil.

Delegace z ICN2 navštíví CATRIN letos v říjnu. Cílem plánovaného setkání je dále prohloubit vztahy navázané mezi oběma centry a posunout program spolupráce kupředu.